Anebo bojovali, a právě tím se stali hrdinové. Přečtěte si, čím si vybrané osoby ze Zlínského kraje ocenění zasloužily.

1. kategorie: policista

Tomáš Skalík

Cena Salvator 2013 Slavnostní předávání v 15. budově Baťova institutu ve Zlíně.

Policisté z Horní Bečvy na Vsetínsku prováděli preventivní akci zaměřenou na kontrolu chatových oblastí. Jedním z nich byl na motocyklu Tomáš Skalík. Když jel obcí, spatřil v protisměru běžícího splašeného koně táhnoucího za sebou asi osmimetrový řetěz. Policista koně dojel a jel s ním asi tři kilometry. Blikal, troubil a rukama řidiče upozorňoval na nebezpečí. Následně se mu podařilo koně předjet a chytit za řetěz. Díky odvážnému jednání policisty nedošlo k žádné kolizi dopravy ani ke zranění, přestože se jednalo o velmi frekventovanou silnici první třídy.

2. kategorie: hasič

Petr Vlček

U obce Paskov se střetl osobní vůz s pracovním strojem Caterpillar. V té době projížděl místem Petr Vlček v soukromém vozidle. Neváhal a okamžitě pomohl vyprostit zraněného řidiče, přivolal mu pomoc a s ostatními řidiči také první pomoc sám poskytoval.

3. kategorie: zdravotník

Libuše Zetochová

Cena Salvator 2013 Slavnostní předávání v 15. budově Baťova institutu ve Zlíně.

Zdravotní sestra byla přítomna jako divák na fotbalovém turnaji v Krhové u Valašského Meziříčí. Krátce po zahájení turnaje jeden z fotbalistů zkolaboval a zůstal ležet na hřišti v bezvědomí se srdeční zástavou. Mladá žena duchapřítomně poskytla laickou první pomoc, zprůchodnila dýchací cesty a prováděla srdeční masáž až do příjezdu záchranné služby. Včasnou a neodkladnou první pomocí tak zachránila šestačtyřiceti­letému muži život.

4. kategorie: ostatní složky IZS

Ladislav Švagera

Cena Salvator 2013 Slavnostní předávání v 15. budově Baťova institutu ve Zlíně.

Strážník městské policie ve Zlíně byl v osudný den doslova ve správný čas na správném místě. Vykonával hlídkovou činnost na jízdním kole v Bartošově čtvrti, když zpozoroval na zemi ležícího mladého muže, který prodělával epileptický záchvat. Strážník neváhal a poskytl třiadvacetiletému mladíkovi první pomoc, zavolal záchrannou službu a o události informoval jeho rodiče.

5. kategorie: občan

Marcel Frajt, Marek Hábl a Milan Hanko

Cena Salvator 2013 Slavnostní předávání v 15. budově Baťova institutu ve Zlíně.

Fotbaloví trenéři zvítězili díky hlasování občanů na webu www.cenasalvator.cz. Během fotbalového tréninku FC Fastav Zlín došlo k zástavě oběhu u šestnáctiletého fotbalisty. Jmenovaní trenéři okamžitě volali záchrannou službu a poskytovali první pomoc zprůchodnili muži dýchací cesty, prováděli mu nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání až do příjezdu zdravotníků. I po příjezdu lékařů s nimi dále spolupracovali a prováděli nepřímou masáž srdce. Mladému fotbalistovi díky včasnému zahájení neodkladné resuscitace zachránili život.

6. Cena za dlouhodobou činnost

Stanislav Moštěk

Cena Salvator 2013 Slavnostní předávání v 15. budově Baťova institutu ve Zlíně.

Je starostou Sboru dobrovolných hasičů Vlčnov a členem okresní odborné rady mládeže. Přes dvacet let se věnuje práci s mládeží a trénuje už několikátou generaci dětí. Činnosti s dětmi věnuje většinu svého volného času. Kolektiv dětí a dorostu se pod jeho vedením pravidelně zúčastňuje vrcholných akcí v požárním sportu. Snaží se vychovat z chlapců a děvčat novou generaci dobrovolných hasičů, aby dobrovolní hasiči nejen ve Vlčnově měli stále své následovníky. Jeho přáním je, aby zde byl stále někdo, kdo pomůže druhým v nouzi a bude pro ostatní příkladem. V dnešní době není běžné dělat ve svém volném čase něco pro druhé a ještě navíc bez nároku na odměnu, proto si činnosti pana Moštěka nejen ve Vlčnově všichni váží.

7. Cena Deníku

Petra Slavíková, Helena Marková

Cena Salvator 2013 Slavnostní předávání v 15. budově Baťova institutu ve Zlíně.

Petra Slavíková se statečně postavila zákeřné leukémii a zároveň se nebála svůj příběh zveřejnit. Helena Marková pak byla iniciátorem velké mediální kampaně zaměřené na získání nových členů do registru dárců kostní dřeně. Jen ve Zlíně se přišlo registrovat přibližně šest set lidí. Díky patří i všem dalším lidem včetně řady lékařů, kteří se na záchraně lidí bojujících s leukémií dennodenně podílejí. Originální cenu vytvořil zlínský výtvarník Luděk Pavézka. (poh)

Za projektem Cena Salvator stojí práce studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Díky předmětu komunikační agentura si studenti mohou vyzkoušet svoji možná budoucí práci a získat již během studia mnohé zkušenosti.