Řeč je o Veronice Záhorské, která je zakladatelkou a zároveň ředitelkou občanského sdružení Korunka Luhačovice. To letos slaví druhý rok existence. Pomyslným dárkem k narozeninám se stal nový maskot panenka Korunka, jejíž patronkou je známá česká zpěvačka Bára Basiková.

„Letos už to bude dva roky, co vznikla naše nezisková organizace Korunka. I kvůli tomu mě napadlo, že bychom měli mít něco svého, co bude Korunku propagovat a zároveň to budeme moci dávat druhým,“ zdůvodňuje důvody ke zrodu panenky ředitelka sdružení Veronika Záhorská.

K výrobě ručně šitých panenek vybídla paní Janu Kubečkovou.

„Požádala jsem ji, aby pro nás zkusila vytvořit malou panenku do ruky, která bude zároveň symbol Korunky,“ poznamenala ředitelka.

Na vznik panenky měla vliv i tragédie

Hlavním impulzem k výrobě maskota byl však smutný příběh o úmrtí osmnáctiletého chlapce Romana, kterému občanské sdružení pomáhalo. Ten zemřel v polovině ledna. Aby zmírnili bolest ze ztráty jeho sestře, vyrobili pro ni obrovského anděla, který jí měl zesnulého Romana připomínat. Holčička se od plyšové hračky dodnes nehne.

„To byl asi úplně první impulz k tomu, proč jsem se rozhodla pro výrobu dalších maskotů. Viděla jsem totiž, jaký mají pro ty děti význam,“ přiznala Veronika Záhorská, která má za sebou už druhý pohřeb „svého“ dítěte z Korunky.

„Dost mě to zasáhlo,“ svěřila se mladá ředitelka, která s dětmi mívá velice osobní a úzký kontakt.

Patronkou panenky Korunky se stala zpěvačka Bára Basiková, která je s ředitelkou sdružení letitá kamarádka.

„S Bárou jsme přítelkyně deset let a z legrace teď říkáme, že tato panenka vznikla z našeho vztahu. Společně jsme ji pokřtily v neděli v Praze a oficiálně se začne prodávat 18. května na charitativní módní přehlídce v luhačovickém Městském domě kultury Elektra,“ prozradila ředitelka Záhorská.

Lidé si panenku budou moci pořídit i přes internet. Její cena se pohybuje od 350 korun.

Samotná Bára Basiková prozradila, že byla z nápadu maskota nadšená. Sama má totiž panenky velmi v oblibě.

„Když jsem ji viděla poprvé, tak jsem si ji zamilovala. Autorka dokázala vytvořit roztomilý obličej tak, aby hřál dítě u srdce,“ pochválila konečný výtvor zpěvačka, která se v Luhačovicích zdržela několik dní.

„Dnes odjíždím zpátky domů, protože mám spoustu pracovních povinností,“ dodala Bára Basiková. Hlavní patronkou občanského sdružení Korunka je zpěvačka již od samého počátku.

Pro děti chtějí důstojný život

Korunka se zapsala do povědomí veřejnosti zejména svou pomocí rodinám ve Zlínském kraji, které se starají o nemocné nebo handicapované děti.

„Snažíme se, aby děti svůj život strávily důstojně a smysluplně,“ říká ředitelka Záhorská. Nejvíce práce má podle svých slov aktuálně s 11. ročníkem třídenní charitativní akce Luhačovice město zdraví a módy.

Účast již přislíbila módní návrhářka Beáta Rajská, slovenská návrhářka Zuzana Bottková, společnost P. P. Mode nebo herec a moderátor Martin Dejdar.