Pořadatelé jarmarku, jehož program začíná dnes a vyvrcholí v sobotu, oslovili pekařky a kuchařky, aby vyhledaly osvědčené recepty maminek či babiček a zapojily se do soutěže O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková.

„Pečení páni jsou krásnou lidovou tradicí se silným příběhem. Dříve v našem chudém kraji neměly maminky čím podarovat své děti, a tak jim pekly postavičky čertů neboli pánů a paniček. Děti je pak ráno našly za oknem jako dárek od Mikuláše za to, že byly celý rok hodné," uvedla pořadatelka soutěže Věra Janíková.

Páni však nejsou jen obyčejné buchty. „Můžou to být krásná díla s mikulášskou symbolikou, to mě naučily v začátcích jarmeku tetičky Aloisie Burešová a Josefa Sušilová. Obě byly velice zručné pekařky a jejich páni se stali inspirací pro mnohé pokračovatelky," poznamenala Janíková s tím, že název „páni" je typický pro Valašskokloboucko, jinde se tak sladkému kynutému pečivu neříkalo.

Tradici pečení pánů dnes ale uchovává stále méně rodin. Soutěží tak chtějí pořadatelé navnadit další kuchaře či kuchařky. Své pány a paničky mohou soutěžící přinést do soboty do Besedy. V sobotu při hlavním programu se vystaví a návštěvníci zvolí nejpěknější pekařská díla. Pečení pánů se bude předvádět v dřevěnici Kosenky.

Snaha o zachování lidových tradic a zvyklostí je pro jarmek, který každoročně navštěvují tisíce lidí, typická. Své umění na něm předvádí spousta řemeslníků a lidových tvůrců.

Program jarmeku zahajuje výstava sochaře Zdeňka Matyáše a keramičky Šárky Klimkové, v pátek se rozsvítí vánoční strom a v kostele vystoupí kytarista Lubomír Brabec. Na sobotní program se mohou lidé dostat také historickým vlakem taženým parní lokomotivou, který vyjede z Valašského Meziříčí. Program jarmarku je na internetové stránce www.jarmek.cz.