VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ishraq Dhaifalah: Plod v děloze je už pacient s právem na lékařskou péči

Region - /Rozhovor s Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD./ Ishraq Dhaifalah je žena s pevnou vůlí, matka, babička, a především výborná lékařka, která pečuje o zdraví těhotných žen i jejich nenarozených dětí. Podílela se na zavedení oboru fetální medicíny v České republice a prosadila vyšetření, které dokáže odhalit chromozomální vady jako Downův syndrom už v prvním trimestru těhotenství. Zdůrazňuje však, že její práce ještě zdaleka není u konce.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD.Foto: archiv Dr. Dhaifalah

Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD.Pocházíte z Jemenu, studovala jste tam, později ale i v Egyptě, Belgii a České republice. Co vás motivovalo zůstat natrvalo právě v České republice?

V České republice žiju od roku 1994 a jezdila jsem sem už dřív, protože jsem tu měla rodinu. Po tatínkovi jsem zdědila vášeň pro politiku, takže mě bavilo sledovat změny po Sametové revoluci. Dlouho jsem tu studovala a zejména Olomouc se stala součástí mého života natolik, že už jsem tu chtěla zůstat. Mám tu mnoho přátel. Prostě jsem se do této země zamilovala. Navíc i podmínky pro ženy jsou tu lepší než v některých jiných zemích.

Během studií se vám narodili dva synové. Jak jste školu zvládala, měl vám s dětmi kdo pomáhat?
Můžu říct, že jsem velkou pomoc neměla, protože moje rodina už byla v Praze. Z velké části jsem musela spoléhat sama na sebe. Naštěstí v Jemenu i dalších zemích, kde jsem studovala, byly velmi kvalitní jesle. Svůj čas jsem dělila jen mezi děti a studium, o volném času jsem si mohla nechat zdát. Prostě jsem musela tvrdě pracovat a to ve mně zůstalo až dodnes. Bavilo mě to a zatím ještě baví.

Váš původní obor studia je gynekologie a porodnictví, proč právě tato oblast medicíny?
Cítím v sobě, že je mou povinností, jako ženy a matky, pomáhat ostatním ženám. Pocházím z Jemenu, kde jsou komplikace v těhotenství časté a mateřská úmrtnost vysoká. Porodnictví a gynekologie je široký a náročný obor s vysokou odpovědností, ale i s velkým potěšením, kdy můžeme přivést na svět nový život. Později jsem tento obor částečně opustila a specializovala jsem se na fetální medicínu a prenatální diagnostiku. To mi umožnilo zase jinak pomáhat těhotným ženám.

Dlouhodobě se věnujete lékařské genetice a fetální medicíně. Můžete tyto obory ve stručnosti představit?
Lékařská genetika je základ celé medicíny. Věnuje se vzniku života, na základě genetiky jsme tím, čím jsme. Genetika výrazně ovlivňuje naše vrozené nemoci, schopnosti, inteligenci i vzhled. Fetální medicína spadá pod obor gynekologie a zabývá se plodem, latinsky fetus, který je pro nás už pacientem. V současné době jsme schopni ho vyšetřit a léčit v těle matky. Fetální medicína je příklad, jak porozumění genetice pomáhá vyřešit některé vrozené vývojové vady. Náš cíl je pomáhat rodinám, aby měly zdravé děti.

Jaký význam měla pro vaše studium nebo vůbec váš život Univerzita Palackého v Olomouci?
Jsem Univerzitě Palackého i Fakultní nemocnici Olomouc vděčná za možnost postgraduálního studia a specializace. V poslední době mě však trochu zklamal přístup univerzity i nemocnice k oboru fetální medicíny, ale to by bylo na delší vyprávění.

Na základě studia fetální medicíny v Londýně jste v České republice uvedla do praxe screeningovou metodu vyšetření těhotných žen. V čem toto vyšetření spočívá a co dokáže?
Prosazení metody screeningu v České republice považuju za svůj největší úspěch. Byla jsem prvním školitelem této metody u nás za osobní podpory profesora Nicolaidese, zakladatele Fetal Medicine Foundation v Londýně. Tento světově uznávaný odborník dokonce třikrát navštívil Olomouc a dostal čestný doktorát Univerzity Palackého. Prvotrimestrální screening je ultrazvukové vyšetření, které dokáže odhalit riziko chromozomálních a vývojových vad, hlavně nejčastějšího Downova syndromu. Při vyšetření se zaměřujeme na markery, to jsou ukazatele normálního či abnormálního vývoje plodu. Jedním takovým markerem je například přítomnost nosní kůstky. Při zjištění vysokého rizika můžeme nabídnout další vyšetření pro jeho potvrzení a domluvíme se s rodiči na dalším postupu.

Kde všude už se u nás možnost screeningového vyšetření rozšířila?
Screeningové vyšetření dnes nabízí řada center v České republice, nemůžu však zaručit, že všude je vyšetření kvalitní. Pro kvalitní screening je třeba vyhledat kvalifikovaného, zkušeného lékaře. Lékař, který provádí screening, musí mít znalosti z embryologie, anatomie a genetiky, aby dokázal určit, co je a co není normální ve vývoji plodu.

Je tato metoda dostupná všem?
Metoda screeningového vyšetření už je dnes dobře dostupná, i když v různé kvalitě, jak jsem zmiňovala. Bohužel není dosud hrazená pojišťovnou, takže si toto vyšetření musí ženy platit samy. Cena kvalitního screeningu se pohybuje mezi tisícem až patnácti sty korunami. Nechápu, proč je tak těžké přistoupit na hrazení tohoto vyšetření, když jde o největší možnou prevenci a naše zdravotnictví přitom v jiných oblastech na prevenci klade důraz. Když mohou pojišťovny hradit očkování, jistě by mohly i screening.

Byla řeč o vašem největším úspěchu. Čeho chcete naopak ještě dosáhnout?
Můj dlouhodobý cíl je, aby každá těhotná žena v Česku měla přístup ke kvalitnímu screeningu, který by byl hrazen pojišťovnou, protože dobře vím, že ne každá žena si může vyšetření dovolit. Budu se dále zasazovat o ustavení nějaké komise, která by kontrolovala kvalitu prenatálního screeningu a zajistila povinný registr všech zachycených vývojových vad plodu, nejlépe pod Ministerstvem zdravotnictví. Jen tak jsme schopnit dále zlepšovat naši péči a efektivněji využívat zdravotní systém. Zatím se mi to nepodařilo prosadit, ale budu se snažit dál. Miluju svou práci a budu také stále pracovat na svém vzdělávání a pomáhat ve vzdělávání ostatních.

V letech 2013 a 2014 jste působila jako přednostka Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny ve Fakultní nemocnici Olomouc, od konce roku 2014 však působíte v soukromém sektoru. Co vás vedlo k této změně?
Mé rozhodnutí padlo na základě reorganizace pracoviště fetální medicíny, s níž jsem nesouhlasila. Patnáct let jsem tvrdě pracovala s konceptem, že genetika je nezbytně nutná pro fungování fetální medicíny. Vedení nemocnice se nicméně rozhodlo začlenit Ústav fetální medicíny pod Porodnicko-gynekologickou kliniku a oddělit jej od Ústavu lékařské genetiky. Potom došlo k dalším změnám, což pro mne bylo těžké akceptovat. V Olomouci donedávna fungoval unikátní model, Ústav fetální medicíny byl uznávaný nejen u nás, ale i v zahraničí.

Vaše práce vás jistě naplňuje vzhledem k tomu, jak usilovně a vytrvale se jí a dalšímu vzdělávání v oboru věnujete. Co vás na vaší práci těší nejvíc?
Nejvíc mě potěší úsměv na tváři rodičů, když vidí své budoucí dítě na ultrazvuku a uslyší ozvy jeho srdce. Na druhé straně mě ale moc bolí slzy v očích těch, kterým nemohu dát dobrou zprávu.

Najdete si čas i na koníčky? Jak trávíte volný čas?
Volného času opravdu moc nemám, ale nevadí mi to. Pokud nějaký volný čas najdu, věnuji ho své rodině, především vnučce Rubi. Ráda se občas zajdu projít do přírody, poslechnu si hudbu nebo si zacvičím. Baví mě aerobic, ale nestíhám docházet pravidelně na hodiny, tak raději navštěvuji fitness centrum, kde mě čas neomezuje.

Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD.
- narodila se 26. září 1964 v městě Saana v Jemenu
- od roku 1994 žije v České republice
- vystudovala gynekologii a porodnictví, později se zaměřila na lékařskou genetiku a prenatální diagnostiku
- je jedním ze dvou českých držitelů Diplomu fetální medicíny z Fetal Medicine Foundation v Londýně
- uvedla v České republice do praxe metodu screeningového vyšetření chromozomálních a vývojových vad v prvním trimestru
- je vedoucí Centra fetální medicíny a lékařské genetiky ve Zlíně (od 2007), soukromně ordinuje v Ostravě (od 2011) a v Olomouci (od 2014)
- více informací na www.fetmed.cz

Radka Zavadilová

Autor: Redakce

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 20 000 Kč Tesaři Tesaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TESAŘI, Nástup možný ihned nebo dohodou., První kontakt: telefonicky 739 454 300 nebo e-mail: sulak@tesp.cz. Pracoviště: Tesp contract s.r.o., Svárov, č.p. 338, 755 01 Vsetín 1. Informace: Miroslav Šulák, +420 739 454 300. Kultura a sport - Kultura a sport Odborní pracovníci 1 Kč Kulturní referenti Referent/ka Odboru školství, kultury a sportu, tiskový (tisková) mluvčí - neúředník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky Města Valašské Meziříčí pro vznik pracovního poměru: ukončené vysokoškolské nebo ukončené vyšší odborné vzdělání, velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, pozitivní přistup k řešení problémů, příjemné jednání a vystupování, flexibilita, vysoká úroveň ústního a písemného projevu, stylistické a vyjadřovací schopnosti, zkušenosti s psaním textů /tiskových zpráv výhodou, velmi dobrá znalost českého jazyka, všeobecný přehled o činnosti samosprávy (města), orientace v právních předpisech souvisejících s činností obecního úřadu - zejména zákon č. 128/2000 Sb. o obcích (obecní zřízení), orientační znalost města Valašské Meziříčí, znalost práce na PC (např. MS Word, Powerpoint popř. Excel, Outlook), znalost práce s digitální fotografií, orientace na sociálních sítích (Facebook, Youtube, Instagram), znalost práce v grafických programech výhodou, řidičské oprávnění skupiny B, znalost anglického jazyka nebo jiného cizího jazyka výhodou, připravenost pro vysoké pracovní nasazení, schopnost zvládat stresové situace., Dřívější nástup od 1. 1. 2019 výhodou, Náplní práce bude zejména:, komplexní zajišťování informačních, publicistických a tiskových vztahů k veřejnosti a hromadným sdělovacím prostředkům , tvorba tiskových zpráv z jednání uskutečňovaných vedením, radou a zastupitelstvem města, zpracování aktuálních informací pro média a jejich podávání médiím (v písemné i ústní formě), monitoring médií, nahrávání zpráv do rozhlasového systému města, jazykové korektury výstupů, publikování aktuálních zpráv a informací na webových stránkách, Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích a komunikačních kanálech města, obsluha sociálních sítí (zpětná vazba), shromažďování informací a fotodokumentace, účast na akcích, pořizování a úprava fotografií, příprava podkladů, fotodokumentace a spolupráce při přípravě tištěného média města - měsíčníku Zpravodaj, spolupráce s vedením města, odbory a odděleními MěÚ, s příspěvkovými organizacemi a organizacemi založenými městem v oblasti propagace a publicity, spolupráce na zabezpečení městských akcí po stránce propagace a prezentace, tvorba mediálních strategií k jednotlivým projektům, koordinace činnosti v oblasti podpory a propagace turistického ruchu ve městě s Kulturním zařízením, Turistickým informačním centrem a dalšími aktéry, zpracování podkladů pro propagaci města Valašské Meziříčí, příprava a vedení tiskových konferencí, zodpovídá za PR (public relations) s ohledem na cílové skupiny (občané, správní celky, média, odborná veřejnost…), Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě do 10. platové třídy, pracovní poměr na dobu neurčitou, se zkušební dobou 3 měsíce., Přihlášky zasílejte do 6. 12. 2018 na adresu Městského úřadu Valašské Meziříčí, Odbor organizační a zaměstnanecký, Soudní 1221, 757 38 Valašské Meziříčí s označením NEOTVÍRAT "Přihláška do výběrového řízení na funkci referent(. Pracoviště: Město valašské meziříčí, Náměstí, č.p. 7, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: ., . Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šičky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: šití oděvů (ne konfekce), Požadavky: vyučení nebo praxe v oboru, Nástup možný ihned., ov.9.11.18. Pracoviště: Roveona s.r.o. 01, Zemědělská, č.p. 793, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Josef Orság, +420 608 882 303. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč Všeobecné sestry bez osvědčení Všeobecné sestry *. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: CZ-ISCO 32211 Všeobecné sestry bez specializace (kromě dětských sester), VŠEOBECNÉ SESTRY *, Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení, Požadujeme: odbornou způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb., trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost., Náplň práce: práce všeobecné sestry v nepřetržitém provozu. , Nabízíme: Možnost získat mzdový bonus za práci na vybraných lůžkových odděleních. Podpora celoživotního vzdělávání včetně specializace. Slevy na nákup zboží a služeb., První kontakt: telefonicky v době 7:30 - 14:30 h. na čísle: 571 818 108, e-mailem na: stichova@nemocnice-vs.cz nebo osobně na pracovišti v době 7:30 - 14:30 h.. Pracoviště: Vsetínská nemocnice a.s., Nemocniční, č.p. 955, 755 01 Vsetín 1. Informace: Milena Štíchová, +420 571 818 108.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

lČeští fotbaloví reprezentanti do devatenácti let na stadionu třetiligové Kroměříže v kvalifikaci na mistrovství Evropy porazili Makedonii 2:1 a s předstihem si zajistili postup z úvodní do elitní fáze

Česká devatenáctka zdolala Makedonií a má jistý postup do elitní fáze

Shromáždění k výročí 17. listopadu.
9

Jak jsme se změnili 1989–2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

Strážníci a policisté rozdávali meziříčským školákům reflexní pásky

Šest set reflexních pásek rozdali v pátek 16. listopadu strážníci a policisté valašskomeziříčským dětem. V době jejich ranního příchodu do vyučování obsadili šest přechodů pro chodce v blízkosti škol a kromě obvyklého usměrňování dopravy je také vybavili páskami.

Rožnované vyjdou 17. listopadu do ulic v maskách z trikolory

V symbolický čas, v 17 hodin a 11 minut, začne v sobotu v Rožnově pod Radhoštěm happening, kterým si místní připomenou události 17. listopadu 1989.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT