K námluvám s Amazonem se tak připravuje řada měst, významného investora a zaměstnavatele by si totiž přál každý. Do dlouhé řady uchazečů se proto řadí i Zlín a hodlá přilákat firmu právě do města obuvi.

V Evropě firma v takovém rozsahu působí zatím jen v Německu, menší pobočky do sta zaměstnanců má Amazon i na Slovensku a v Rumunsku.

„Disponujeme výhodnou polohou uprostřed Evropy, dobrou dopravní dostupností a dostatečným množstvím kvalifikovaných lidí. K příchozím investorům se chováme velmi vstřícně, v nabídce máme dostatek zmapovaných kvalitních ploch," shrnul přednosti Zlína primátor Miroslav Adámek.

Magistrát tak nezahálí a v těchto dnech pracuje na veškerých podkladech, které by mohlo vedení Amazonu při jednání vyžadovat.

„Základní podklady jsme již vedení společnosti odeslali. Věřím, že ve spolupráci se Zlínským krajem dokážeme vytvořit opravdu nadstandardní podmínky, které firmu zaujmou," doplnil Vojtěch Jelínek, zlínský zastupitel, který se na přípravě podkladů podílí.

Spolupráce s Amazonem by město proslavila i jinak. Firma totiž patří mezi největší a nejstarší internetové obchody. V současnosti prodává různé zboží, například knihy, muziku, hračky nebo oblečení. Mezi příznivci technologických novinek se ujala i čtečka elektronických knih Kindel.

„Amazon ve Zlíně? Nevěřím. Ale kdyby se to podařilo, byla by to bomba. Přece jen, tolik pracovních příležitostí na Zlínsku není. Tohle by s počtem nezaměstnaných zahýbalo směrem dolů," myslí si Dominik Vráblík ze Zlína.

Jeho názor potvrzuje i mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

„Nemáme sice konkrétní zprávy, jak se tato jednání vyvíjí, obecně bychom však příchod velkého zaměstnavatele určitě přivítali, zejména však v souladu s kvalifikační strukturou obyvatel. Je důležité, aby tato místa bylo i kým obsadit," podotkla mluvčí.

Počet nezaměstnaných ve Zlínském kraji momentálně přesahuje osm procent, ve zlínském okrese je pak o procento nižší. V samotném Zlíně a nejbližším okolí, vyjma Napajedel a Otrokovic, se nezaměstnanost drží na úrovni 6,7 procenta.

Amazon není jediný velký investor, kterého se magistrát snažil přilákat. Není tomu dávno, co probíhala jednání i se společností RWE AG, která hledala sídlo pro své servisní středisko. Představitelé energetického gigantu dokonce nabídku Zlína několik měsíců seriózně zvažovali. Nakonec rozhodla absence letiště a na vkus RWE i málo obyvatel.

„Po podrobném vyhodnocení všech nabídek jsme dospěli k názoru, že pro naše účely budou vhodná pouze sídla s několika sty tisíc obyvatel. Současné vedení Zlína ale projevuje obdivuhodné úsilí o přivedení zahraničních investorů. Nepochybuji, že v následujících letech bude dynamickým a rychle se rozvíjejícím městem se spokojenými obyvateli," uvedl v dopise primátorovi Martin Hermann, vrcholný představitel RWE AG.

Ostatně atraktivitu Zlína pro nové investory potvrdila i před nedávnem zveřejněná studie Strategie rozvoje statutárního města Zlína do roku 2020. Podle tohoto dokumentu má krajské město dobře rozvinuté podnikatelské prostředí s dostatkem kvalitní pracovní síly.