Organizátoři pro letošní ročník mírně upravili koncepci celého festivalu. „Reagujeme tím na vývoj, který pozorujeme na našem baru. Lidé mají větší zájem o rumové koktejly, proto jsme se je rozhodli na Dni rumu více podpořit. V dřívějších ročnících jsme měli dva nebo tři koktejlové bary. Letos by jich mohlo být pět,“ prozradil Deníku organizátor festivalu Karel Souček z hulínského Klub Café Baru.

Právě v tamních prostorách a také v přilehlém Městském kulturním centru se akce každoročně koná.

V nabídce by letos mohlo být až patnáct druhů koktejlů. „Na jednotlivých koktejlových barech budou ambasadoři a také přímo barmani. Chceme, aby každý z těchto barů nabízel dva až tři koktejly,“ vyjmenoval Karel Souček. „A chybět nebude ani rumová zmrzlina,“ dodal.

Připraven bude také tradiční dvacetimetrový bar, na kterém si návštěvníci budou moci vybrat z více než dvou stovek lahví rumu.

„Bude to podobné jako v minulých letech. Nemá smysl tento počet dále navyšovat. Spíše se snažíme celý festival optimalizovat pro větší výkon. V nabídce rumů budou tradiční láhve, ale i úplné novinky. Ambasadoři totiž každoročně přivezou něco nového nebo limitovaného,“ uvedl Karel Souček.

DEN RUMU 2024

Kdy: sobota 17. srpna od 16 hodin

Kde: Klub Café Bar, Třebízského 194, Hulín

Za kolik: 150 korun (lze zakoupit v předprodeji na webových stránkách Klub Café Baru)

Zmíněných ambasadorů světových značek přijede do Hulína asi desítka. Kromě toho, že s nimi lidé budou moci na baru prohodit pár slov a dozvědět se něco nového o tomto destilátu, chystají organizátoři také besedu s ambasadorem, jejíž součástí bude i degustace. Pro milovníky doutníků je pak v plánu společné posezení s ambasadorem v doutníkové zóně. Pohodovou atmosféru celé akce pak dotvoří hudební vystoupení Dale B Williamse.

Nejen přítomnost odborníků a široký výběr rumů dělá z hulínské akce jednu z největších svého druhu v Česku. „Jsme největší festival rumu na Moravě a patříme do top pětky v Česku. Což je docela zajímavé, když si vezmeme, jaké je Hulín malé město,“ přiznal Souček.

Festival přitom původně vznikl v roce 2017 z recese jako oslava Mezinárodního dne rumu. V posledních letech se ale těší velké oblibě a do Hulína každoročně přivede stovky milovníků tohoto nápoje.

„Že se akce postupně dostane do takových rozměrů, jsem nečekal. Až po třetím nebo čtvrtém ročníku jsme viděli, že když se tomu pořádně pověnujeme, tak festival poroste. To už ale nyní příliš nechceme, protože máme omezenou kapacitu, aby si každý návštěvník užil dostatečnou pohodu a komfort. Zaměřujeme se proto spíše na kvalitu než kvantitu,“ vysvětlil Karel Souček.

Zmíněnou kapacitu akce organizátoři nastavili na 300 osob.

Předprodej vstupenek už běží. „Aktuálně jsme co do prodejů v první stovce. Vstupné je za 150 korun. Kdo si koupí lístek nyní, má jistotu, že se na festival dostane. Neplánujeme totiž dovnitř pustit více než 300 návštěvníků. Kdo nechá nákup vstupenky až na den akce, tak riskuje, že na něj už nezbydou lístky,“ doplnil organizátor. „Zároveň upozorňujeme, že naše akce není v žádném případě vhodná pro děti,“ uzavřel Souček.