„Týýý jo, on je fakt živej!" nechala se unést jedna z přihlížejících, když prezidenta poprvé zahlédla.

Miloš Zeman se ve Zdounkách nejdříve setkal se zastupiteli a zástupci mikroregionu Koryčansko-Zdounecko. Probrali s ním dotazy týkající se mezinárodní politiky, stejně tak i té domácí, padl také dotaz zaměřený na otázku řešení migrace.

Pak už hlava státu předstoupila v doprovodu hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a starosty Zdounek Martina Drkuly před pár stovek lidí čekajících nedočkavě na ni. Začalo setkání s obyvateli. „Naposledy byl u nás prezident Masaryk. Mezitím nikdo z nejvyšších představitelů, proto je to pro nás veliká čest," řekl zdounecký starosta. Miloš Zeman dav mimo jiné rozesmál tím, že se prý chtěl blýsknout historií Zdounek, ale nakonec zjistil, že existují tři hypotézy tohoto názvu.

„Z nich ani jedna není pravdivá. Pokusím se tedy vymyslet čtvrtou a až přijedu za rok, tak vám ji sdělím," přislíbila hlava státu. Miloš Zeman připomněl také tři nejvýznamnější události, které více než dvoutisícovou obec postihly: povodně v roce 2010 a požár továrny na výrobu plastových patníků. „Tou třetí katastrofou je má návštěva," zavtipkoval prezident.

Čas určený pro dotazy lidé využili do poslední vteřiny. O slovo se hlásilo i nejedno dítě. „Jaká byla v dětství vaše oblíbená kniha?" zeptal se směle malý chlapec. „Jednoznačně Kája Mařík, všechny jeho díly," dostalo se mu odpovědi.

Na přetřes přišel i dotaz, zda je práce prezidenta lehká. „Nebudu říkat, že je to strašně snadné, pak by u vás byla touha také kandidovat, čímž bych měl o to více protikandidátů. Ne, je to příšerná dřina a jediné na tom příjemné je setkávání s občany," odvětil s úsměvem Miloš Zeman.

Kromě závažnějších politických témat se opět dostalo i na ty odlehčené. „Který je váš nejoblíbenější film?" zeptal se jeden muž. „Ze zahraničních filmů byla mojí platonickou láskou herečka Audrey Hepburnová. Nikdy mě neviděla, a kdyby viděla, tak by to nebyla platonická láska," usmál se Miloš Zeman. Z domácí scény prý u něj vede snímek Vesničko má středisková, protože tolik hlášek, které přešly do našeho povědomí v žádném jiném filmu není.

Závěr návštěvy hlavu státu se ve Zdounkách nesl ve znamení podpisu do pamětní knihy obce, obdržel také trojici darů: zarámované vyobrazení Zdounek či dva velké perníky, jeden znázorňující erb obce, druhý znak místních dobrovolných hasičů. „Slyšel jsem, že tu máte i velký perníkový betlém coby jediní. Znamená to pro vás, že jej musíte každý rok obnovovat," rozloučil se tímto pan prezident se Zdounkami.