Prověrky znalostí a dovedností zúčastnilo deset záchranářů ze stanic na Kohútce a na Soláni. Zároveň si osvojovali práci s novými záchrannými pomůckami, které Horská služba ČR nakoupila. „Zopakovali jsme si práci s horolezeckou technikou, uzly, lezení a v praxi také vyzkoušeli záchrannou práci ve skalnatém terénu," přiblížil Josef Slovák z Horské služby Beskydy.

Praktická část prověrek zahrnovala trénink lezení a slaňování. Následovala cvičná záchranná akce, kdy měli členové horské služby evakuovat zraněného, který uvízl ve skalnatém terénu. „Úkol spočíval nejprve ve vybudování jistícího stanoviště, následně se záchranáři museli dostat ke zraněnému, ošetřit jej a pomocí horolezecké techniky jej dostat do bezpečí," vylíčil Josef Slovák.

Doplnil, že horští záchranáři si vyzkoušeli také jistící horolezeckou techniku pro kladkování. „To z toho důvodu, že v naší práci právě kladkování hojně využíváme, když vytahujeme zraněné z nepřístupného terénu," vysvětlil Josef Slovák. Jen za uplynulé léto využili členové Horské služby Beskydy tento postup záchrany ve třech případech.

Další prověrky dovedností čekají valašské horské záchranáře už příští měsíc. Tentokrát si vyzkouší evakuaci cestujících z lanovky na Kohútce. „Součástí cvičení bude teoretická část ověřující znalosti výškových prací nad volnou hloubkou a poté samotný praktický nácvik evakuace z lanovky," prozradil Josef Slovák.

Doplnil, že horští záchranáři poté mohou účinně zasahovat nejen ve svém okrsku, tedy v tomto případě na Kohútce, ale také na jiných místech. „Například na Bílé nebo na Rališce," řekl Josef Slovák. Ostatně záchranu z lanovky si letos záchranáři vyzkoušeli také naostro, když evakuovali cestující na Javorovém.