Dálkově řízený dron byl do výjezdové techniky zařazen od dubna tohoto roku. Jedná se o model, který disponuje kamerou s 56násobným přiblížením, termovizí a demontovatelným reproduktorem.

„Ve vzduchu vydrží až čtyřicet minut na jedno nabití a čtyři baterie zajišťují nepřetržitý provoz,“ popsala krajská mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

close V hasičské stanici v Holešově nově sídlí dronová služba; duben 2024 info Zdroj: HZS Zlínského kraje zoom_in Hasiči využili dron například při zásahu u nehody kamiony u Horního Lapače na Kroměřížsku (3. dubna 2024)

Bezpilotní kvadrokoptéra je převážena v osobním automobilu vybaveném monitorem, elektrocentrálou, powerbankou a dalším příslušenstvím nezbytným pro její funkci při zdolávání požárů a eliminaci mimořádných událostí.

„Tato nově vzniklá dronová služba je dostupná nepřetržitě ve prospěch potřeb velitelů zásahů napříč celým Zlínským krajem. V případě potřeby je možné využít ji i za hranicemi našeho kraje při mimokrajské spolupráci,“ dodala mluvčí. Základní posádku pro ovládání kvadrokoptéry tvoří pilot a operátor dronu.

Využití dronu je podle Javoříkové velmi rozsáhlé. „Lze jej použít například ke zjišťování rozsahu a směru šíření požárů, vyhledávání skrytých ohnisek, mapování úniků ropných látek na vodních tocích, zajištění průzkumu z bezpečné vzdálenosti při úniku nebezpečné látky, pomoci při pátrání po pohřešované osobě a podobně,“ vyjmenovala mluvčí.

„Pro zlepšení přehledu velitele zásahu o zdolávání mimořádné události může být obraz přenášen z ovladače na monitor do vozidla nebo živě přes streamovací platformu,“ doplnila Lucie Javoříková.

Dronová služba má velký význam také pro vyšetřovatele zjišťování příčin požárů. „Využití dronu se předpokládá i v rámci ohledání a dokumentace místa události.

Kromě fotografií a videí je tak pilot pomocí dronu schopen pro potřeby vyšetřovatele hasičů zaznamenat data pro vytvoření 3D modelu pro přesnější a přehlednější zadokumentování rozsahu mimořádné události, například poškození objektu požárem,“ sdělila mluvčí. „Dronem získané materiály tak dále mohou sloužit i orgánům činným v trestním řízení,“ uzavřela Javoříková.