Zastavení první: Rána jako z děla

Kravařským nádvořím zaduní výstřel. Ti z publika, kdo si nestačili zacpat prsty uši, s sebou v úleku trhnou. Pak se ozve potlesk. Diváci oceňují mladíka, který se jako dobrovolník rozhodl asistovat při ukázce toho, jak funguje píšťala, což v tomto případě není hudební nástroj, ale hrozivě vypadající středověká palná zbraň. Jsme uprostřed naučného programu, který zde po celý víkend předvádí Roman Prokeš a jeho Studio bez kliky.

Ukázky historických zbraní jsou zřejmě divácky nejúspěšnější částí programu. Velký podíl má na tom zábavný a výřečný průvodce Roman Prokeš, který dokáže publikum do svého vyprávění zatáhnout a také mnohokrát nahlas rozesmát. „Kromě ukázek historických zbraní tady máme i dřevěný kolotoč a předvádíme práci na ručním tisku. Lidé si na něm mohou na památku vytisknout znak bývalých majitelů Helfštýna, pánů z Kravař,“ vysvětluje Roman Prokeš. Jak však dále dodává, kvůli nejistému počasí byli tentokrát diváci o část programu ochuzeni. „Spolu s ručním tiskem ještě předvádíme i ruční výrobu papíru, ale na to je dnes docela chladno, tak jsme to museli vynechat,“ říká.

Zastavení druhé: Barevná krása kraslic

Z Kravařského nádvoří míří většina návštěvníků na opravenou vyhlídkovou věž, část si ale najde chvíli, aby se podívala do jedné z opravených budov. Zde se můžou lidé pokochat výstavou tradičních velikonočních dekorací. Nechybí ani kraslice, přičemž jejich vznik zde lze sledovat na vlastní oči.

U jednoho stolu sedí paní, před ní se na rozžhavené lžíci nad kahanem rozpouští bílá voskovka. Žena namáčí do roztavené hmoty jehlu připevněnou na dřevěné tužce a na zářivě zelené vejce zručně nanáší jemné vzory. Kolem se tísní hlouček zvědavců a obdivuje její práci. Milena Vyčítalová přijela předvést svůj um až z Vysoké u Hustopeč nad Bečvou.

„Výrobou kraslic se zabývám už více než deset let. Napřed jsem je dělala pro své známé, pak se to rozkřiklo a začali mě zvát na různé velikonoční výstavy,“ vypráví Milena Vyčítalová.

Nakonec to dopadlo tak, že ročně dělá až tisícovku kraslic. Vyfoukaná vejce na ně musí sbírat celý rok, při čemž jí pomáhají také některé z jejích kamarádek. „Po Vánocích už musím začít, ať to všechno stačím vyrobit. Loni jsem jich udělala asi 1100, letos jich bude ještě více,“ uvádí Milena Vyčítalová.

Celkem vyrábí čtyři různé druhy kraslic. Škrabané, které mají původ na jejím rodném Valašsku, pak voskový reliéf, což je technika zdobení, kterou předvádí tady na Helfštýně, dále malované s obrázky, které mají v největší oblibě děti, a nakonec techniku zvanou madeira, při níž se ozdobné vzory do vejce vrtají vrtačkou. „Lidem se asi nejvíce líbí voskový reliéf. Při něm se nejprve vejce nabarví nějakou výraznou barvou, na kterou se pak nanáší voskem vzory,“ dodává Milena Vyčítalová.

Zastavení třetí: Poznejte ducha Velikonoc

U malé dřevěné stavby na druhém nádvoří nazývané Pazderna sedí v kruhu na lavičkách hlouček lidí. Právě zde začíná zážitkový workshop, který vede Martina Zedková z olomouckého studia Létající šnek. Nejprve seznamuje přítomné s přírodními živly, které jsou s Velikonoci spjaté.

Obchází účastníky, kteří sedí se zavázanýma očima, s miskou. Každý si do ní musí sáhnout a poznat, co se v misce skrývá. Tentokrát je to voda. Poté všichni, už s očima odkrytýma, nakreslí svůj zážitek a začíná vyprávění o tom, jaký má voda pro život význam a co ji se svátky jara spojuje.

„Snažíme se pomocí zážitkových programů lidem přiblížit význam všech symbolů, které jsou s Velikonocemi spjaty. Dozví se tady například, jaký má význam Popeleční středa nebo proč je jedním ze symbolů Velikonoc vejce,“ vysvětluje Martina Zedková.

Celý workshop pak zakončuje výroba smaltovaných ptáčků, do které se s chutí pouští jak děti, tak dospělí. Všichni si tak odnesou památku na dnešní návštěvu Helfštýna, navíc vlastnoručně vyrobenou.

Zastavení čtvrté: S hradním pánem

„I když nás předpovědi trochu strašily, počasí dnes naštěstí vyšlo dobré, snad to tak vydrží až do pondělí. Lidi chodí, i když ne tolik jako vloni, kdy byly velikonoční svátky až na konci měsíce, takže bylo daleko pěkněji a navíc i po výplatách,“ hodnotí první den hradního velikonočního víkendu správce hradu Jan Lauro.

Podle jeho slov bylo cílem nabídnou o svátcích lidem program, který by jim nejen přiblížil tradiční řemesla spjaté s Velikonocemi, ale nabídl i trochu zábavy. „Trochu nám to tentokrát komplikuje oprava mostů. Tu jsme naplánovali tak, aby o svátcích zůstal zavřený pouze hradní palác. Kvůli tomu jsme i snížili vstupné. Příští týden se chceme pustit do mostu před hlavní bránou. Po dobu jeho opravy pak bude vchod do hradu přemístěn. Lidé budou chodit kolem hradeb bočním vchodem,“ uvádí Jan Lauro. Ten je zatím s letošní návštěvností hradu spokojen. „V březnu byla nejlepší za posledních dvacet let,“ pochvaluje si.