„Dohašovali jsme ložiska požáru, který byl
y zadní části čtvrtého nadzemního podlaží objektu. Další skupina hasičů odčerpávala asi 70 centimetrů vody ze sklepních prostor," přiblížil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Po celý den se pohyboval
 v budově také statik. Hrozí totiž, že se stará část budovy zřítí. Propadly se už některé stropy a konstrukce. Část objektu tak budou muset s nějvětší pravděpodobností dělníci zbourat.

„Stará část budovy, která byla nejvíce zasažena, je provázána se střední částí centrálním schodištěm. To by mohlo vést k poškození nebo stržení i další části budovy," nastínil Netopil.

Současně kvitoval pomoc radnice, která nechala připravit pro všechny hasiče v 93. budově teplé jídlo i nápoje. Záchranáři si tam mohli rovněž odpočinout.

Od vzniku rozsáhlého požáru, který vypukl ve středu nad ránem, hlídají objekt i policejní hlídky. Dbají na to, aby se nikdo nedostal k budově, která se může díky poškození samovolně zřítit.

„Těžko říct, kolik dní a nocí tam naše hlídky stráví," poznamenala policejní mluvčí Jana Macalíková s tím, že na místě je od včerejška také tým kriminalistů ze Zlína.

„Spolupracují s vyšetřovatelem hasičů. Prozatím můžeme pouze zadokladovat stav budovy zvenku, statik nás pustil na dobu nezbytně nutnou jen do nižší části budovy, do šestipatrové stále ještě ne, protože by to mohlo být nebezpečné," vysvětlila Macalíková.

Příčinu ohně tak zatím policisté stále neznají.

„Město Zlín čelilo největšímu požáru v jeho novodobé historii," zdůraznil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák, podle nějž udělalo město pro ochranu svých obyvatel maximum.Tím, že hned po vyhlášení požáru svolalo krizový štáb a informovalo o požáru prostřednictvím amplionů, médií i městského webu.

„Vydali jsme celkem deset tiskových zpráv. V průběhu dne jsme zřídili i speciální linku, kde se lidé mohli na cokoliv kolem požáru zeptat. Tato linka fungovala i včera a lidé ji hojně využívali," sdělil Dvořák.

Radnice ale sklidila i kritiku. Někteří Zlíňané si na internetových diskusích stěžovali, že připojit se na web města byl ve středu problém. Často prý hlásil poruchu.

„Problém s webem jsme zaznamenali pouze jeden. Po prvním hlášení byl po nějakou dobu zahlcen velkým množstvím uživatelů. Tento problém ale po chvíli pominul," tvrdí mluvčí magistrátu.

„Osobně si myslím, že došlo ke stejnému jevu, který se stává i mobilním operátorům třeba o půlnoci na Silvestra, kdy se v určitém krátkém čase nelze dovolat pro vysoké množství volajících," vysvětlil Zdeněk Dvořák. Práci krizového štábu si naopak pochvalovali hasiči i policisté.

„Štáb fungoval nonstop od středečního do čtvrtečního rána. Všichni jeho členové přestali řešit svou práci, a věnovali se aktuální situaci, pracovali pro veřejnost. Náměstci primátora Ondřej Běták a Bedřich Landsfeld sloužili i v noci, stejně jako další kolegové. Také v noci jsme monitorovali ovzduší a komunikovali s hasiči," dodal Dvořák.

Čtěte dále: Část zaměstnanců společnosti HP Tronic musela nastoupit na dovolenou