„Máme zde momentálně 16 jednotek a na místo míří také jednotky z kraje Olomouckého," uvedl krátce po deváté hodině mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Z místa požáru se valí hustý dým, který zahalil centrum města.

„Hasiči se dosud dovnitř budovy, která slouží jako sklad nejrůznějších soukromých firem, mezi jinými i elektroniky, zatím nedostali," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Podle ní statik kvůli praskání budovy zakázal přístup dovnitř, protože reálně hrozí její zřícení.

Hned časně ráno také zasedl krizový štáb města.

„Situace není jednoduchá, nicméně hasiči ji mají pod kontrolou. Obyvatele v každém případě vyzýváme, aby nevětrali a nechodili do areálu a jeho okolí. Při krátkodobém pobytu venku zdravotní komplikace nehrozí, pouze při dlouhodobém," sdělil náměstek primátora Ondřej Běták, který řídí zasedání Krizového štábu obce s rozšířenou působností.

Podle policejní mluvčí také jesle a mateřské školy sídlící v okolí svitovského areálu dostaly od krizového štábu města doporučení k přesunu dětí do místní části Malenovice.

„K žádnému přesunu zatím nedochází. Stále monitorujeme ovzduší a v případě, že bychom přesun dětí nařídili, budeme o tom ihned informovat," upřesnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Sousední budovy areálu byly z bezpečnostních důvodů evakuovány.

Jak informovala z místa naše zpravodajka – z místa stoupá velký oblak kouře, na místě jsou desítky hasičských vozů a okolí požáru obléhají také davy lidí, kteří sledují zásah hasičů.

Ve městě podle ní také pracuje mobilní chemická laboratoř, která monitoruje koncentraci škodlivin v ovzduší. „Při požáru se zatím zranili tři lidé. Šlo o zaměstnance firmy, kteří se nadýchali zplodin a na místě byli ošetřeni přivolanými lékaři," uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Podle hasičů se škoda zatím odhaduje v řádech milionů korun.