Veřejnou sbírku, jejíž výtěžek má posloužit k odškodnění těch obyvatel domu číslo 39 v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm, kteří při výbuchu plynu přišli o své blízké nebo utrpěli zranění, vyhlásilo město loni 18. května. Bylo to den poté, kdy sedmapadesátiletý obyvatel domu Antonin Blažek úmyslně napustil do prostor domu plyn a odpálil jej.

„Blížíme se k ročnímu výročí té tragické události. Avizovali jsme, že se po uzavření sbírky s ní vypořádáme a navrhneme rozdělení části, která zůstává," uvedla v úvodu jednání frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová.

Ke 14. lednu bylo na kontě sbírky zapsáno celkem 21 913 202 korun, přičemž 908 354 tvořila částka z pokladničky na recepci úřadu, zbytek peněz šel na účet nebo je lidé darovali v pokladně městského úřadu. Ze sbírky již bylo vyplaceno 19,7 milionu korun loni na jaře. Peníze dostali hlavně členové čtyř rodin, aby si mohli zajistit bydlení a základní věci. Menší částku dostal příbuzný tří obětí z jednoho bytu.

Starostka sdělila, že k problematice zůstatku na sbírce se sešla krizová skupina, jež předala svůj návrh radě města. „Rada projednala návrh, který skupina doporučila, a to rozdělit dva miliony korun na stanovené. Těmi jsou především zdravotní stav a odškodnění obětí. Zůstatek se rozdělí na příštím zasedání zastupitelstva už podle metodiky, kterou jsme již použili dříve," sdělila Zdeňka Leščišinová.

Pak už se vše stočilo na dopis, který zastupitelům zaslal právní zástupce manželky Antonína Blažka.