Slovácký deník má videozáznam konfliktu, který vedl k ukončení utkání

Právě tento ošklivý okamžik ze 72. minuty zápasu odstartoval strkanice, které vyvrcholily údajnou inzultací dalšího hráče Slavkova Jakuba Tománka jedním z domácích pořadatelů zápasu Horymírem Konrádem. Hlavní rozhodčí Jiří Němec následně utkání, ve kterém Nivnice vedla 2:0, předčasně ukončil. O jeho osudu rozhodně Sportovně technická komise Krajského fotbalového svazu Zlín (STK KFS Zlín).

„Před chvílí jsem se vzbudil z narkózy. Cítím se strašně, co vám mám povídat," ozvalo se z telefonu, na jehož druhém konci byl Jiří Zajíc. Sám včera reagoval na nepřijatý hovor od Slováckého deníku. Bylo krátce před půl třetí odpoledne a on měl za sebou složitou operaci kotníku. „Obě kosti lýtková i holenní byly zlomené. Snad se dám co nejdřív do kupy. Na fotbal už asi budu muset zapomenout, hlavně abych ale mohl fungovat normálně v práci a v životě," vyslovil přání Jiří Zajíc.

Totéž si přeje i viník zranění Petr Ligas. „Doufám, že bude co nejdřív v pořádku. V neděli i dneska (v pondělí pozn. aut.) jsem mu psal zprávu, že mě strašně mrzí, jak to dopadlo. Znám ho delší dobu, už dřív jsme proti sobě hrávali v divizi, on za Dolní Němčí, já za Uherský Brod, rozhodně jsem ho nechtěl zranit," zapřísahá se zkušený obránce, podle kterého šlo o nešťastnou náhodu.

„Chtěl jsem mu vypíchnout balon do autu. Bohužel jsem byl v souboji o půl vteřiny později a trefil ho do stojné nohy. Nebyl tam žádný úmysl faulovat a už vůbec ne zranit," opakuje Petr Ligas, který je z celé věci podle svých slov zničený.

Navíc mu hrozí, že za ošklivý faul bude tvrdě pykat. A to nejen trestem od disciplinární komise. „Já si myslím, že mě faulovat chtěl. Jestli i zranit, to nemohu posoudit, to ví jen on. Jestli se obrátím na soud, to je v tuto chvíli těžké říct. Je to strašně brzy, opravdu teď vůbec nevím," krčil rameny Jiří Zajíc.

Byl v tom úmysl, nebyl v tom úmysl? Oslovení trenéři, kteří Petra Ligase znají, se shodli na tom, že je typem obránce, který se se soupeři příliš nepáře, hraje tvrdě. Ale na druhou stranu nikoliv zákeřně. To potvrdil i Karel Kopeček, trenér Slavkova. „Víte, já Petra znám v podstatě odmalička, trénoval jsem ho už někdy v žácích a dorostu. Vím, že není zákeřný. Je to hodný kluk, teď to ale přehnal. Myslím si, že chtěl Jirku zastavit faulem, jen nedomyslel, co se může stát," nechal se slyšet ostřílený kouč.

Aby toho nebylo málo, došlo v Nivnici ještě k jedné nepříjemnosti. Když se po zranění Jiřího Zajíce čekalo na příjezd záchranky, strhla se, jak už to při fotbale chodí, pořádná mela. Žádné rvačky nebo ještě něco horšího, jen klasická strkanice. Všechno na svůj fotoaparát nahrával vedle hřiště stojící pořadatel Horymír Konrád. „Dej ten foťák do pr…!" Mimo jiné s těmito slovy se k němu přiřítil hráč Slavkova Jakub Tománek a vytrhl mu fotoaparát z ruky.

Následně došlo mezi oběma muži k potyčce, při které pořadatel fotbalistu udeřil do hlavy. „Chtěl jsem svůj foťák zpátky a dal jsem mu při tom facku. Jenom jsem ale bránil svůj majetek," přiznal Horymír Konrád. Jeho slova potvrdil i předseda TJ Nivnice Karel Kopecký. „Stál jsem přímo u toho. Když mu vzal foťák, tak se neudržel a dal mu pohlavek. Následně si Tománek lehl na zem a Slavkovští začali křičet něco o inzultaci," popisoval událost Karel Kopecký.

Protistrana to viděla trochu jinak. „Dal mu ránu pěstí," tvrdí trenér Slavkova Karel Kopeček. Rozhodčí Jiří Němec utkání vzápětí předčasně ukončil.

Celý konflikt je zachycen za nahrávce Horymíra Konráda, kterou má Slovácký deník k dispozici, a vy si ji zde můžete prohlédnout.

Fotoaparát natáčel i ve chvíli, kdy jej měl Jakub Tománek v ruce. Vidět jsou sice jen jeho prsty, zvuky však slyšet jsou. Po několikavteřinové vřavě se ozvou výkřiky zřejmě někoho z tábora Slavkova. „Inzultace! Lehni, lehni, lehni! Inzultace! Nula tři, inzultace!"
Otázkou tak zůstává, jestli byl Tománek skutečně tvrdě zasažen, nebo šel k zemi až na doporučení, aby si hosté vymohli kontumaci utkání. Sportovně technickou komisi KFS Zlín, která se bude případem zabývat, rozhodně nečeká snadné rozhodování. „Zatím vám k tomu nic neřeknu, o případu toho vím míň než vy. Řešit ho začneme na našem zasedání ve středu," poznamenal předseda STK Stanislav Travenec.

Předseda TJ Nivnice věří, že jeho klub vyvázne z aféry bez exemplárního trestu. „Otázkou je, jestli si vůbec nějaký trest zasloužíme. Kontumaci a případně finančnímu postihu asi neunikneme, ale abychom ještě vyfasovali odpočet šesti nebo dvanácti bodů, k tomu snad nedojde. Vždyť naši hráči za to nemůžou," prohlásil Karel Kopecký.

A aby toho neměli na Krajském fotbalovém svazu ve Zlíně málo, budou se muset zabývat ještě jednou inzultací, která se rovněž stala při utkání I. B třídy, skupiny C. V Ostrožské Lhotě totiž rozvášněný fanoušek domácího týmu napadl střídajícího hráče Strání.

Očima rozhodčího Jiřího Němce

Dlouho očekávané derby v I. B třídě mezi Nivnicí a Slavkovem se nedohrálo. Hlavní rozhodčí Jiří Němec z Kunovic duel za stavu 2:0 předčasně ukončil, neboť podle jeho názoru bylo vážně ohroženo zdraví účastníků utkání. Atmosféra zhoustla v 72. minutě, kdy domácí hráč Petr Ligas fauloval hostujícího Jiřího Zajíce a přivodil mu vážné zranění.

„Přestupek domácího hráče jsem vyhodnotil jako surovou hru, takže nemohl následovat jiný trest než červená karta. Hostující hráč byl navíc vážně zraněn, takže bylo nutné přivolat rychlou záchrannou službu," uvedl exkluzivně pro náš web rozhodčí Jiří Němec.

„Tento faul vyvolal emoce, které se velmi rychle přenesly z hrací plochy také do hlediště. Mimo jiné došlo k násilnostem mezi diváky a k ohrožení bezpečnosti příslušníků družstev. Situace byla natolik vážná, že jsem se rozhodl utkání předčasně ukončit," vysvětlil Němec, který další podrobnosti uvedl do zápisu o utkání. „Zápis jsem dnes odeslal na svaz. Do vyřešení případu odbornou komisí nemohu sdělovat další podrobnosti," dodal rozhodčí.
Zdroj: www.zlinskyfotbal.cz