„Vyrazíme s celou rodinou, proto pojedeme autem. Jen se obávám, jestli nebude problém s parkováním, přece jen už vím, kolik lidí se v těchto dnech v Hradišti pohybuje," netají své obavy Marek Bednář z Veselí nad Moravou.

Kde zaparkovat? Přijeďte raději hromadnou dopravou

Pro parkování návštěvníků organizátoři doporučují především velkokapacitní parkoviště vlakové nádraží ČD – jih, ČD – sever, ulici Na Stavidle, parkoviště na Velehradské třídě naproti autobusového nádraží, na náměstí Míru u kina Hvězda, na Studentském náměstí či u Zimního stadionu. „U parkovišť přímo v centru města je třeba počítat s tím, že některá budou nepřístupná s ohledem na uzavírky komunikací a také s tím, že I. a II. parkovací zóna není určena pro dlouhodobé parkování a parkovné za sobotní dopoledne tak může přesáhnout i 100 korun," upozornil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

V centru města bude řada omezení

Marka Bednáře, stejně tak, jako tisíce dalších přespolních návštěvníků metropole Slovácka čeká v sobotu 12. září od 9 do 12 hodin krátkodobé omezení provozu v ulicích Sokolovská, Všehrdova a Palackého náměstí a to po dobu průchodu průvodu. Ve stejný den budou od 6 hodin ráno až do neděle 18. hodin pro dopravu zcela uzavřeny ulice Svatováclavská (od ulice Kollárova), Komenského náměstí, ulice Hradební (od ulice Havlíčkova směrem ke Klubu kultury), ulice Poštovní, Masarykovo náměstí a ulice Nádražní. Rovněž v sobotu v 6 hodin ráno začne úplná uzavírka ulice Vinohradská, která potrvá do nedělní 7. hodiny ranní. Pořadatelé v této souvislosti upozorňují, že objízdné trasy nejsou stanoveny, provoz bude přímo v ulicích usměrňován příslušníky Policie ČR a Městské policie.

Návštěvníkům slavností budou v centru města k dispozici také četné veřejné toalety. Ty najdou v ulici Františkánská, na Komenského náměstí, na ulici Hradební, na Palackého náměstí či ve Smetanových sadech.

Policisté jsou ve střehu

Na náročný víkend v ulicích Uherského Hradiště jsou strážci zákona přichystáni. „Jako při předchozích ročnících navyšujeme po dobu slavností počty policistů v ulicích města. Ti dohlížejí zejména na dodržování bezpečnosti a veřejného pořádku, stejně jako na dodržování pravidel silničního provozu. Za dobu konání slavností jsme ale naštěstí ještě žádné větší problémy nezaznamenali, proto věříme, že ani letošní ročník nebude výjimkou," uvedla mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová. Na případná rizika upozornil velitel Městské policie Vlastimil Pauřík.

„V souvislosti se značným přílivem návštěvníků vzrůstá také riziko drobné kriminality, například krádeží, újmy na majetku či přestupků proti veřejnému pořádku. Ačkoliv se jedná o dny, kdy platí výjimka z vyhlášky o pití alkoholu na veřejnosti, neznamená to, že pomíjí veškerá pravidla. Návštěvníky také žádáme, aby parkovali výhradně na vymezených místech a respektovali dopravní značení, které se v určitých lokalitách zásadně mění, především v souvislosti se zákazy vjezdu a zákazy zastavení," vzkázal veřejnosti Vlastimil Pauřík.

Slavnosti vína a otevřených památek 2015 se uskuteční v Uherském Hradišti už potřinácté. Jedná se pravděpodobně o největší nekomerční přehlídku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidových písní a tance v celé České republice. Na akci každoročně zavítá zhruba 60 tisíc návštěvníků, do krojovaného průvodu se zapojí kolem pěti tisíc účastníků. V ulicích města budou k dispozici na tři stovky prodejních a prezentačních stánků plných jídla, pití a lidových výrobků.

VŠE POHROMADĚ Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, 2015