Vyvrcholit mají v příštím roce na Velehradě při příležitosti tradičních Dnů dobré vůle. Není novinkou, že se na ně Zlínský kraj chystá pozvat i hlavu katolické církve, papeže Benedikta XVI.

Podle ředitele Filharmonie Bohuslava Martinů Josefa Němého není však zatím jisté, zda se Svatý Otec koncertu ve Vatikánu zúčastní. V každém případě má ale přijmout 25. května na audienci premiéra ČR Petra Nečase.

„Národní komise složená ze zástupců církve, prezidentské kanceláře, obou komor parlamentu či jednotlivých ministerstev se shodla na tom, že pozvání na Velehrad dostane Svatý otec za Českou republiku právě při osobní audienci předsedy české vlády,“ sdělil za Zlínský kraj náměstek hejtmana Jindřich Ondruš.

Nejedná se přitom o první pozvání papeže na oslavy výročí svatých bratří. V roce 2009 už byla ve Vatikánu delegace ze Zlínského kraje, která dostala rovněž audienci u papeže. Benediktu XVI. předložila tehdy zvací dopis v češtině přeložený také do latiny s darem závěsného křížku.

Zda se Svatý Otec rozhodne nakonec na Slovácko přijet, je ale zatím stále nejasné.

„Je předčasné hovořit o jeho příjezdu na Velehrad s jistotou. Papežské návštěvy se definitivně potvrzují tak půl roku dopředu,“ řekl Deníku mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Rok 2013 je vyhlášen jakožto Jubilejní rok svatého Cyrila a Metoděje. 

Stačí jim jen hudební nástroje a pověstný český hudební duch

Před zlínskými filharmoniky stojí velká výzva. Už za pár týdnů totiž budou hrát v bazilice Santa Maria Maggorie ve Vatikánu, kde koncertem zahájí Jubilejní rok svatého Cyrila a Metoděje.

V příštím roce na Velehradě vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů. Chystají se výstavy, konference i historický film

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se v malém státě v centru Říma má postarat o reklamu Zlínskému kraji, prestiž a zlepšení postavení našeho regionu a v neposlední řadě propagaci Velehradu.

Alespoň to si slibují zástupci Zlínského kraje. Zároveň doufají, že i tato „moravská návštěva“ by mohla pomoci přilákat do regionu papeže Benedikta XVI.

Oslavy 1150. výročí od příchodu svatých bratří na Moravu vyvrcholí v příštím roce na Velehradě při příležitosti tradičních Dnů dobré vůle. Přípravy jsou už teď v plném proudu.

„Výročí si chceme připomenout a důstojně oslavit, a také využít pro propagaci Velehrad jakožto evropsky významné poutní místo, čímž nalákáme i poutníky a turisty do Zlínského kraje,“ říká například náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný.

Zahajovací koncert nazvaný Brána Poutníků, Filharmonie Bohuslava Martinů se koná 25. května ve Vatikánu. Pro její členy i vedení je to významná událost.

„Přemýšlel jsem a hledal, ale filharmonie takový koncert věnovaný papeži či jiné významné osobnosti nepamatuje,“ netají své nadšení ředitel zlínské filharmonie Josef Němý a přibližuje dramaturgii vystoupení.

„Chceme vyjít z myšlenky člověka jakožto poutníka, který v životě prochází nejrůznějšími branami. Od zrození k objevování nových a dalších obzorů, až skrze nejrůznější poznání dospěje k bráně poslední,“ popisuje Němý.

Součástí zahajovacího koncertu bude i vystoupení Jiřího Pavlici a Hradišťanu.

„Jsme poctěni tím, že můžeme jet koncertovat do Vatikánu a zahajovat tam jubilejní rok svatých Cyrila a Metoděje. Pro mě osobně je to velká čest,“ řekl včera Deníku primáš Hradišťanu Jiří Pavlica.

Na koncertě zazní například skladby Antonína Dvořáka, moravské a velehradské melodie nebo i skladby připomínající svatého Václava či Cyrila a Metoděje.

Kromě slavnostního večerního koncertu pravděpodobně přímo v bazilice svatého Klementa, kde je svatý Cyril pohřbený, čeští a moravští biskupové odslouží bohoslužbu pro poutníky.

Při příležitosti Jubilejního roku svatého Cyrila a Metoděje se uskuteční výstavy, odborné konference a vznikne dokonce i historický film o příchodu svatých bratří na Velkou Moravu. Natáčet jej už v květnu začne Petr Nikolajev.

Je možné, že na vyvrcholení oslav, které se uskuteční v rámci Dnů dobré vůle konaných počátkem července na Velehradě, možná dorazí také papež Benedikt XVI.

„V případě jeho příjezdu přizpůsobíme program, především čas bohoslužby. Asi bychom museli pozměnit místo jejího konání. Není vyloučena účast několik stovek tisíc lidí,“ předjímá mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Konečná podoba programu podle něj zatím není známa.

Pozván je i ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce pravoslavných, což by znamenalo, že by mohlo dojít k ojedinělému setkání hlavy pravoslavné a římskokatolické církve.

Opravy ukončí příští rok

Velehrad Už více než dva roky probíhá rozsáhlá rekonstrukce Velehradu. Náklady činí zhruba 350 milionů korun.

„Oprava se dotýká takřka celého areálu. Nejen tedy samotné baziliky včetně výzdoby, ale také okolního prostranství. Vytvořena je ohradní zeď, která areál promění v klidnější oázu,“ řekl Deníku mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Vloni už také otevřeli sociální zařízení či nově postavený takzvaný Velehradský dům svatého Cyrila a Metoděje.