Ivana Zemanová v doprovodu nahlédla hned do několika tříd, v jedné si pro ni žáci připravili i prezentaci školy, kde se mimo jiné i pochlubili dosaženými úspěchy. Pak se ale přešlo od slov k činům. Před zraky první dámy předvedly svůj um dvě studentky školy, které si připravily barmanskou show.

Drink se prezidentově manželce líbil i chutnal

„Nápoj ode mne se jmenuje Strawberry dream. A kolegyně si připravila White night. Vymýšlely jsme to samy. Nervózní jsem nebyla. Podobné vystoupení už jsme totiž dříve absolvovaly. Tak tréma už nebyla tak velká. Moc jsem si to vystoupení užila," sdělila jedna z nich Nikola Ževčicová. Na přání, aby první dámě drink chutnal, Ivana Zemanová odvětila: „Vypadá to moc pěkně. Jistě bude," usmála se.

Ve škole pro manželku prezidenta studenti přichystali i obědové menu. „Jako předkrm jsme podávali bruschettu s rajčatovou salsou a bazalkovým pestem a uzeným lososem. Pro hlavní chod byla zvolena telecí panenka zabalená v parmské šunce na restovaných zelených fazolkách s gratinovanými bramborami a omáčkou z portského vína. Na závěr se servíroval dezert – limetkový nebo citronový sorbet," popsal menu jeden z kuchařů Jakub Dostál.

Studenti hotelové školy: trému jsme měli, ale zvládli jsme to

Na závěr své zastávky v hotelové škole se první dáma podepsala do pamětní knihy. Jako dar na památku zde obdržela také sadu nádobí a dekorativní talíř.

„Určitě je to velmi dobrá zkušenost. Nikdy jsem takovou příležitost nedostala, takže je to skvělý zážitek. Měla jsem ale ohromnou trému," svěřila se studentka Eva Urbanová, která jí předávala kytičku. Její spolužák David Ryška dodal, že se na příjezd první dámy připravovali zhruba tři týdny. „Paní Zemanová mi přišla moc sympatická, také jsem měl trochu trému, ale zvládli jsme to," přiznal. Další čtvrteční zastávkou paní Ivany Zemanové pak byla mateřská školka na Štefánikově ulici. Díky barevnému šnekovi na fasádě se jí říká školka u Šnečka.

První dáma se postupně setkala s dětmi ze všech tří tříd. Hned v první ji potěšila holčička, která zazpívala písničku. V druhé třídě prezidentově ženě děti předvedly, jak umí kreslit. A ti nejstarší si připravili vystoupení s tématem podzimu.

„Velice jsme se těšili na tuto vzácnou návštěvu. Moc si toho vážím a cením, že zrovna naše školka byla vybrána. Je to pro nás velká čest. Společně s dětmi jsme připravili krátký program, který jsme secvičovali asi týden. Chtěli jsme, aby paní Zemanová viděla, co naše děti dokážou. A také se snažíme o co nejsrdečnější atmosféru," konstatovala ředitelka školky Věra Králíková.

Děti věděly, že to je paní prezidentová

Podle ní děti chápou, jak vzácná návštěva přijela. „Když jim poprvé oznámili, že Ivana Zemanová přijede, moc dobře věděly, že je to paní prezidentová. Jsou docela v obraze," smála se ředitelka.

Děti předaly první dámě obrázek a vlastnoručně vyrobeného draka. Ivana Zemanová s ředitelkou školky pak probraly řadu témat. „Dýchla na mě rodinná atmosféra: Kdybych byla zase malá, ráda bych sem chodila," sdělila první dáma Věře Králíkové. Ptala se jí na počty dětí, individuální práci s dětmi a samostatnost dětí, i jestli mají ve školce děti s cizí národností a jak a kde tráví s dětmi léto.

Návštěvami zlínských škol narozdíl od jejího manžela oficiální část programu ve Zlínském kraji Ivaně Zemanové skončila. V regionu však ještě zůstává, ale její program se nese v soukromém duchu.

FOTOGALERIE z návštěvy mateřské školy ZDE

Autor: Denisa Spurná