Z těchto důvodů u něj změnili právní kvalifikaci. Vedle dvou hlavních aktérů, kteří namíchali smrtící koktejl etanolu a metanolu, jde tak již o třetího člověka v kauze metanol, který je stíhaný pro takto závažný trestný čin.

Čtyřiapadesátiletý muž je již několik týdnů ve vazbě. Tam skončil jenom pár dnů poté, co policie ve Zlíně našla nedaleko sídliště Jižní Svahy černou míchárnu pančovaného alkoholu. Původně to vypadalo, že muž je distributorem jenom ve Zlínském kraji.

„Další šetřením jsme zjistili, že pančovaný alkohol ze skladu, který jsme nalezli v Opavě, rozvážel do celé republiky," upřesnila mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

Kriminalisté vypátrali, že celkem si tento „podnikatel" převzal z opavského skladu deset tun smrtelně jedovaté lihoviny.

Původně mu hrozilo „jen" osmileté vězení za ohrožování zdraví závadnými potravinami. Kriminalisté ale s ohledem na další zjištěné skutečnosti tento trestný čin překvalifikovali na obecné ohrožení. A tady jde o daleko vyšší trest, v rozmezí od dvanácti do dvaceti let a v nejhorším případě i o trest výjimečný, tedy doživotí.

Čtyřiapadesátiletý muž se stal již třetím člověkem, který si vyslechl takto závažné obvinění. Stejně vysoké tresty hrozí i dvěma hlavním aktérům celé kauzy, a to dvaačtyřicetiletému R. F. z Karviné a sedmatřicetiletému podnikateli T. K. z Řitky u Prahy. I tito pachatelé už jsou ve vazbě. Oba muži v opavském skladu namíchali smrtící dávku etanolu s metanolem.

Po celý víkend budou naši reportéři sledovat průběh voleb v regionu. Výsledky, první ohlasy, rozhovory i zajímavosti se dozvíte v sobotu v on-line přenosu na webu www.zlinskydenik.cz a pak v pondělním vydání.

Protikorupční policie navíc na účtu posledního ze zmíněných mužů našla takřka 600 tisíc korun. Podle jejich odhadů jde o zisk z prodeje pančovaného alkoholu. „Tuto skutečnost nyní prověřujeme," doplnila mluvčí zlínské krajské policie.

Právě krajská policie ve Zlíně dostala celou metanolovou kauzu na starost a šetří ji se státním zástupcem Romanem Kafkou, který má nad případem dozor. „Nadále probíhají výslechy všech obviněních ve věznici i dalších podezřelých," uvedl Kafka s tím, že další informace nyní nebude poskytovat.

Pančovaný alkohol má 
v současné době na svědomí osmadvacet lidských životů 
v celé republice a desítky přiotrávených lidí. Jenom na Zlínsku skončilo v nemocnici s otravou třináct lidí. Čtyři další tomuto lihovému zabijákovi podlehli.