Valašský deník je exkluzivním mediální partnerem této dobrodružné jízdy do střední Asie.

Pomyslnou vinu na tom, že se chlapi vydali na skútrech na tak dalekou cestu, má sázka. „Dohadovali jsme se, jestli dojedou, či nedojedou naše malé skútry a ž k Aralskému jezeru v Kazachstánu. Tak přišla sázka a jelito, kopyto, platí to. Vítězi sázky ten, kdo prohraje, zaplatí malé pivo. Hynek před odjezdem tvrdil, že to oba skútry zvládnou. Já připouštím, že přijedeme domů třeba vlakem," vyjadřoval se s úsměvem na startu středoasijské expedice Rožnovan Radek Rebroš.

Cestovatelé Radek Rebroš a Hynek Přidal na své cestě k středoasijskému Aralskému jezeru v Kazachstánu se setkávají s vším možným i nemožným. Na cestu se oba dobrodruzi vydali poslední červencový den. Přestože mají za sebou teprve první a hlavní cíl, Aralské jezeru v Kazachstánu, o sázce je rozhodnuto.

Malé pivo vyhrál Radek Rebroš. Právě motor jeho mašiny vydržel jen do Gruzie. Tam se rozsypal a musel být vyměněn. Všechno se povedlo a tak oba borci pokračují v cestě pospolu dál. Zdá se tedy, že vlakem se domů vracet nebudou. A to je dobře!

Aralské jezero

V minulém týdnu se cestovatelům už podařilo uvidět první pomyslný šachovnicový prapor. Čekal na ně ve městě Aral na pobřeží Aralského jezera. „Vraky lodí, které jsou pro vysychající Aralské jezero tolik typické, jsme ale zatím žádné nenašli," informoval redakci Valašského deníku uprostřed minulého týdne Hynek Přidal.

Chlapi si proto sjednali a zaplatili místního průvodce, který je měl k jednomu z posledních míst, kde vraky lodí ještě jsou, doprovodit. „Problém je v tom, že tak, jak ubývá vody v jezeře, mizí i vraky lodí. Prý je odtud odváží nějaká velká čínská firma," svěřil se se svými poznatky Radek Rebroš.

Strasti a zájem

Zda se jim to podařilo, zatím jisté není. Spojení, byť i moderními komunikačními prostředky, je s tímto kouskem planety Země prachbídné.

Oba cestovatelé si v Kazachstánu připadají jako motokrosoví jezdci. „Přezuli jsme už i na terénní gumy, protože cesta v těchto odlehlejších končinách země není moc dobrá. Je tu hrůza prachu a až čtyřicetistupňová vedra," posteskli si oba najednou.

Hynek Přidal a Radek Rebroš jsou v Kazachstánu velkou atrakcí. „Každý nás vítá a někam zve. Lidé se s námi fotí," svěřil se se zájmem domorodců o české dobrodruhy na skútrech Radek Rebroš. „Každý tu Česko zná. Hlavně ale reprezentačního brankáře Petra Čecha. A teď už i nás," doplnil svého spolucestovatele Hynek Přidal.

Benzín? Za 15 korun

Zatím snad nejvíce se, kromě přízně, zamlouvají skútrařům ceny. Radek Rebroš v SMSce redakci napsal, že benzín v Kazachstánu stojí v přepočtu 15 korun. Za ubytování zaplatí přibližně 250 korun. „Je to tu ale samá prázdná rovina. I když velbloud, kam se podíváš. V zimně, kdy tu jsou údajně až čtyřicetistupňové mrazy, je prý domorodci používají k tažení saní," vzkázal SMSkou Radek Rebroš.

Policistí byli v pohodě

Za sebou mají cestovatelé už i první přímý kontakt s policií. „Když nás zastavovali, byla v nás malá dušička. Slyšeli jsme ledaco," vybavuje si Hynek Přidal pohled na červený terčík.

Nic zlého ani nepříjemného se ale nekonalo. „Policajti nás zastavili a nechtěli po nás nic jiného než půjčit dvanáctku klíč. Nebyl problém. Spravili si, co potřebovali, dali nám jako odměnu jejich policejní vestu a jeli dál. Pravda, hodně jsme si oddechli," připomněl vyústění policejní historky z Kazachstánu Radek Rebroš.