Česká zbrojovka se tak stává součástí unikátního projektu, který budí zájem v Evropě i v zámoří. Lékaři a vědci z Brna před více než deseti lety zahájili výzkum, jehož výsledkem je experimentální protinádorová vakcína z vlastních buněk pacienta.

Každý rok je v Česku zjištěn nádor asi u 350 dětí, z nichž osmdesát procent se po léčbě uzdraví. Několik desítek dětí je však postiženo velmi závažnou formou rakoviny. U nich byla dosud naděje na vyléčení minimální.

Brněnští lékaři se odmítli smířit s faktem, že pětinu svých malých pacientů v podstatě neměli, jak léčit. Společně s několika vědci začali hledat nové možnosti léčby a začátkem roku 2016 navrhli novou vakcínu, která využívá vlastních buněk pacienta.

Vakcína z buněk pacienta

Imunoterapie, která na první pohled připomíná běžné očkování, sama o sobě na vyléčení nestačí a musí být součástí standardní onkologické léčby, která obsahuje chemoterapii,  radioterapii a operaci.

V zámoří už na některé typy rakoviny podobná buněčná terapie existuje, jen vychází na přibližně půl milionu dolarů. Brněnskému týmu se podařilo vyvinout vakcínu, která stojí několikanásobně méně, zhruba okolo půl milionu korun. I proto budí úspěchy brněnských lékařů pozornost v zahraničí.

Nyní v Brně připravují další fázi klinického zkoušení, kdy lék bude nabízený dětem v časnější fázi onemocnění. Procento úspěšně vyléčených dětí by tak mělo významně narůst.

„Máme zájem o dlouhodobou spolupráci. Nadační fond dětské onkologie bude Česká zbrojovka podporovat i v budoucnu, protože dlouhodobá podpora přináší ty nejlepší výsledky,“ uvedl Ladislav Britaňák, generální ředitel České zbrojovky a.s. (pet)