Například Helena Kojecká bydlela do své svatby v Mysločovicích na Zlínsku, nyní už ale žije v Ludslavicích na Kroměřížsku. Coby prvorodička si vybrala zlínskou nemocnici.

„Chodila jsem tam i na předporodní kurz. Navíc jsem se v okrese Zlín narodila a žila. Je mi proto bližší než Kroměříž. Byla jsem ve Zlíně maximálně spokojená,“ svěřila se Deníku Kojecká.

Vzdálenost do jednotlivých nemocnic prý v potaz nebrala. „Do Kroměříže i Zlína to vyjde prakticky nastejno. Ani do budoucna nevidím důvod, proč rodit jinde, než jsem rodila. Do kroměřížské nemocnice pojedu jedině v případě, že by mě tam odvezla záchranka,“ dodala Kojecká.

Do Zlína jezdí z Kroměřížska

A právě rodičky z Kroměřížska míří podle mluvčí Baťovy nemocnice Karly Havlíkové oproti matkám z Uherskohradišťska či Vsetínska do Zlína nejčastěji.

Zatímco v roce 2009 tvořily 12,7 procenta z veškerých porodů ve Zlíně, v roce 2010 to bylo 13 procent a vloni až 13,25 procenta.

„Budoucím maminkám poskytujeme komplexní prenatální péči včetně nejmodernějších vyšetřovacích screeningových metod. Máme i širokou nabídku nadstandardních přístupů k těhotným během porodu a po něm,“ vyzdvihla přednosti zlínské nemocnice Havlíková.

Dětí je méně všude

Potvrdila, že s nižší porodností Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně přesto také bojuje.

„Vloni v lednu se nám tu narodilo 208 dětí, letos jen 180. Na druhou stranu loni v únoru to bylo 196, letos 222,“ vyčíslila Havlíková.

Pokles v prvních dvou letošních měsících ve srovnání s loňskem potvrzují také v Uherském Hradišti. „Jedná se ale jen o jednotky,“ podotkl tamní mluvčí Jan Karásek.

Také do Hradiště prý jezdívají rodit ženy z jiných okresů, dodal Karásek. Hlavně prý matky z Brněnska. „Máme totiž úžasnou porodní asistentku,“ vysvětlil s úsměvem mluvčí.

Počet srovnatelný s loňskem pak hlásí kroměřížská nemocnice. Její mluvčí Veronika Klímová vyčíslila, že porodů k 19. březnu letošního roku měli 117, loni asi jen o tři více.

„Vloni jsme přivedli na svět celkem 551 dětí, o rok dříve 606,“ doplnila mluvčí.

Zato ale ve Vsetíně díky spokojenosti maminek evidují meziročně rostoucí porodnost. V roce 2011 evidovali 676 porodů, což bylo o více než 29 více než v předchozím roce.