To nejvýraznější čeká řidiče v centru Zlína už v pátek. Od 17:45 do půlnoci bude uzavřeno centrum města. Změny v provozu se dotknou tradičně i vedení linek MHD, zejména na největší sídliště Jižní Svahy.

Policie ve střehu

Zatímco příznivci motosportu se připravují na jedinečný zážitek, policisté již od úterý dohlížejí na klidný průběh celé akce.

Pozor budou dávat nejen na dodržování dopravních předpisů, ale také na zajištění veřejného pořádku a prevenci krádeží.

„Bezpečnost na této prestižní akci evropského formátu je prioritou nejen pro pořadatele, ale také pro policisty Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. Proto budou na klidný průběh samotné soutěže a s rallye související doprovodné akce od úterý až do neděle denně dohlížet kromě pořadatelů také desítky policistů," uvedl mluvčí krajské policie Petr Jaroš. Tak jako v minulých letech budou mít policisté k dispozici vrtulník. S ním budou monitorovat dopravní situaci.

Hrozí kolony aut

„Je více než pravděpodobné, že na přejezdech mezi jednotlivými rychlostními zkouškami bude provoz velmi hustý a krátkodobě budou hrozit i kolony pomalu popojíždějících automobilů," upozornil Jaroš. Řidiče nabádá ke zvýšené opatrnosti. Informace o aktuální situaci na silnicích bude i letos poskytovat speciálně zřízená telefonní linka 974 666 555.

Od středy si mohou závodníci cvičně najíždět tratě jednotlivých rychlostních zkoušek. Policisté se v souvislosti s tím plánují zaměřit na rychlost.

„Respektování dopravních předpisů mimo uzavřené tratě se samozřejmě týká i závodníků. V minulosti muselo do peněženky sáhnout i několik soutěžních jezdců, kteří rychlost svých silných vozů nedokázali v běžném provozu uhlídat," dodal mluvčí.

S prvním rozsáhlým dopravním omezením musejí řidiči počítat už ve čtvrtek, kdy bude od 22:45 do půl druhé ráno uzavřeno centrum města kvůli seznamovacím jízdám městské erzety.

V pátek bude od půl šesté ráno do čtrnácti hodin zcela uzavřena silnice spojující Pohořelice a Komárov. Uskuteční se zde kvalifikační rychlostní zkouška. Zhruba od 17:45 do půlnoci pak bude opět uzavřeno centrum Zlína, kde se pojede večerní městská erzeta, jež přitahuje tradičně velké množství diváků.

Auta odstavit a pokračovat MHD

Policisté doporučují návštěvníkům, aby svá auta nechali na okraji města a do centra se dopravili hromadnou dopravou.

Ta v době konání městské rychlostní zkoušky, kvůli uzavření několika silnic v centru, změní trasy. Se změnami musejí počítat i cestující meziměstskou dopravou. Autobusové nádraží ve Zlíně bude v čase mezi 15. hodinou a půlnocí zcela uzavřeno a cestující se musí přesunout na provizorní nástupní místo v ulici Hradská. Omezení se dotkne všech meziměstských spojů i linek Student Agency (SA) na trasách ZlínBrno a ZlínOlomouc. „Pokud by ale došlo k tomu, že klient odjezd spoje nestihne, nabídneme mu zdarma možnost jízdenku přerezervovat nebo mu vrátíme jízdné," uvedla ředitelka autobusové dopravy SA Ivana Kašická.

IVAN ČERNICKÝ