Podmínka je do konce kalendářního roku. Baník se proti trestu nebude odvolávat. Potrestána byla i Sparta pokutou 50 tisíc korun.

Baníku hrozilo nepodmíněné uzavření stadionu na tři zápasy a povinnost sehrát utkání nejméně 100 kilometrů od Ostravy. Komise se však vzhledem k polehčujícím okolnostem rozhodla pro mírnější trest.

„Jednali jsme několik hodin a vyslechli jsme si všechny strany. Nakonec jsme se poměrně jednohlasně rozhodli pro tento trest. Polehčující okolností bylo to, že se zápas dohrál. Baník se zároveň zavázal udělat bezpečnostní opatření do budoucna," řekl předseda disciplinární komise Richard Baček.

Mezi opatření, které Baník přijme, je mimo jiné snížení kapacity o 4000 míst kvůli zvětšení nárazníkové zóny mezi domácími a hostujícími fanoušky, dvojnásobný počet pořadatelů u vstupů a zkvalitnění prohlídek.

Baník rovněž bude v případě podobných problémů sám navrhovat předčasné ukončení zápasu a následnou kontumaci v neprospěch ostravského celku.

„A to i v zápase, který by mohl rozhodnout o záchraně," řekl majitel Baníku Petr Šafarčík. „Trest akceptujeme a nebudeme se odvolávat. Všichni cítíme, že pro nás bylo největším trestem to, co se v sobotu stalo na stadionu," dodal.

Jde o nejvyšší pokutu v této sezoně a patří i mezi nejvyšší udělené finanční postihy posledních let. Nejtvrdší trest dostala v roce 2011 Slavia, která za předčasné ukončení pohárového semifinále s Olomoucí musela zaplatit 750 tisíc korun a sehrála tři zápasy bez diváků.

Baník byl potrestán za to, že chuligáni narušili sobotní zápas během poločasové přestávky; kvůli řádění na tribunách začal druhý poločas s dvacetiminutovým zpožděním. Zhruba stovka výtržníků, mezi nimiž zřejmě byli i Poláci, se pokusila dostat do sektoru hostů.

Chuligáni poničili zařízení stadionu, zejména vytrhávali sedačky. Mezi zadrženými byli příznivci obou týmů, Baník předběžně odhadl škody na půl milionu korun. V reakci na násilí na Bazalech se šéf FAČR Miroslav Pelta zasazuje o změnu legislativy pro boj s násilníky na stadionech.

Potrestána byla také Sparta za porušení povinností hostujícího klubu. Za to zaplatí 50 tisíc korun. Další pokutu 20 tisíc korun pak musejí Letenští uhradit za použití pyrotechniky a hanlivý transparent namířený vůči hostujícímu hráči Davidovi Limberskému při utkání s Plzní. V hledišti se objevil transparent s nápisem „Limberský chcípni", který v průběhu zápasu nechalo vedení Sparty odstranit.

Za porušení pořadatelské služby v utkání s Ostravou zaplatí Brno pokutu 20 tisíc korun, stejnou částkou pak potrestala disciplinárka Baník ve stejném duelu za nevhodné chování hostujících fanoušků. Ve druhé lize dostalo pokutu 20 tisíc Táborsko kvůli nedostatečné pořadatelské službě v utkání s Hradcem Králové, „Votroci" zaplatí polovinu. Disciplinárka také zahájila řízení se Slováckem a Brnem po jejich vzájemném zápase.

Za osm žlutých karet v sezoně má na dvě kola zastavenou činnost bosenský záložník Teplic Admir Ljevakovič, za čtyři napomínání pak dostali o polovinu nižší trest Matúš Lacko ze Znojma a trojice ze Slovácka Tomáš Košút, Jakub Petr a Patrik Šimko.

V druhé lize si za vyloučení nezahrají jedno utkání vlašimský Petr Hronek, sokolovský Petr Glaser a Filip Rýdel z Bohemians Praha. Za čtyři žluté karty čeká stejný trest Miljana Vukadinoviče z Táborska, Davida Čadu ze Sokolova, Denise Canu z Varnsdorfu a zlínské duo Davida Hubáčka s Lukášem Holíkem.