Někteří se do zasedací místnosti ani nevešli a sledovali přímý přenos v televizi na chodbě.

Po relativně klidném začátku zasedání nabralo nečekaný směr. Když členové KSČM skládali zastupitelský slib, ozývala se z davu protestujících hesla jako „už je to zase tady", „fuj" či „rudí ven". Když šel svůj podpis do seznamu přísahajících připojit lídr komunistů Ivan Mařák, ozýval se pískot.

Ušetřen ovšem nebyl ani bývalý statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš (ODS). Podle řady demonstrantů právě on může za vznik koalice s komunisty. „Za všechno můžeš ty!", „Podívej, kam jsi nás dostal," skandovali odpůrci.

Hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) si od nich zase vyslechl, že zradil Zlín. Od iniciátora demonstrace Radka Hegmona dokonce dostal letenku do Severní Koreje, kde vládnou komunisté. Ostatní protestující reagovali potleskem a výkřiky, ať už se nevrací.

„Pořád bojujeme proti komunistům a ti nabírají sílu tím, že nenesou odpovědnost. Teď příležitost mají a dal bych jim šanci, jak se jim bude dařit v samosprávě kraje. I s minulou koalicí jsme dokázali, že i po vlně nevole lze vést kraj," komentoval situaci Stanislav Mišák, který byl včera znovu zvolený hejtmanem Zlínského kraje. Obdržel 25 hlasů, tedy přesně tolik, kolik jich v zastupitelstvu má koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů zemanovci (SPOZ).

Opozice od začátku nahlas vtipkovala o nové koalici. „To nám to s těmi komunisty pěkně začíná," vyjádřil se například Petr Gazdík (Starostové a TOP 09).

Opoziční zastupitelé z jednání odešli

Zhruba po dvou hodinách protestů, kdy se zastupitelé snažili dál vést jednání za hlasitého pískotu a křiku demonstrantů, se zastupitelé z KDU-ČSL, Starostů a TOP 09 a ODS zvedli a z ustavujícího zasedání zastupitelstva na protest odešli.

„Všichni byli pozváni k práci. Že odešli dnes, jistě nebude znamenat, že by se nechtěli podílet na práci v tomto kraji. Občané je zvolili, a i když jsou v opozici, očekávám, že budou pracovat," reagovala na odchod opozičních zastupitelů předsedkyně KSČM Dagmar Butnikošarovská. Co se týče protestů mířených na komunisty, nečekala prý, že demonstrace bude až takového rozsahu.

Během zasedání zastupitelstva žádali odpůrci komunistů několikrát o zrušení ustavujícího zasedání zastupitelstva.

„Žádáme přerušení schůze, abyste se domluvili na jiné podobě koalice. Vynasnažím se všemi dostupnými prostředky, aby bylo dnešní jednání zrušeno," přednesl směrem k zastupitelům jeden z odpůrců Zdeněk Horváth.

Chvíli poté bylo na nátlak demonstrantů jednání na třicet minut přerušeno. I přes úporné snažení protestujících ale poté pokračovalo dál. Aby protestující zabránili hlasování, začali se shromažďovat před volební urnou.

Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (TOP 09 + Starostové) se v pravou chvíli zhruba po hodině vrátili do místnosti.

„Bránit někomu v hlasování je nezákonné. Apeluji na vás a radím vám, abyste se chovali demokraticky a nebránili zastupitelům v hlasování," uklidňoval dav Jiří Čunek z KDU-ČSL.

I přes značné protesty Stanislav Mišák trval na dohodnuté koalici ČSSD + KSČM + SPOZ. „Nejsem kompetentní dohodu měnit. Je slušnost smlouvu dodržet. Budeme pokračovat v tom, co jsme uzavřeli," řekl Stanislav Mišák.

Mezi demonstranty se poté zdvihla velká debata. „Budeme tedy pokračovat v podepisování výzvy a budeme chodit na všechna zastupitelstva, dokud tady budou komunisti. Tohle je jen rozcvička," varoval organizátor protestu Radek Hegmon.

Celé čtyři hodiny

Po skoro čtyřech hodinách, během kterých demonstranti žádali nejintenzivněji o řeč Lubomíra Nečase za SPOZ, se konečně vyslovil.

„Vstoupil jsem do politiky proto, abych pomohl kraji ve zdravotnictví. Strana podepsala dohodu a tu dodržujeme. Za rok třeba přijdeme na to, že KSČM škodí a můžeme utvářet jinou koalici. Muselo vám být trochu jasné, že když budete křičet, tak nic nezmůžete," pronesl Nečas. Jako jediný řečník nebyl po projevu osočován.

Po čtyřhodinových protestech to demonstranti pomalu vzdávali a postupně z ustavujícího zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje odcházeli.

„Že to nebude jednoduché, jsem věděl. Ale že to bude až tak velké, jsem nečekal. Byla to ukázka parlamentní demokracie ve Zlínském kraji," komentoval složitý průběh zasedání nový náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák (KSČM).

Související: Demonstrace: pryč s KSČM

Autor: Jakub Schmidt