Cyklomaraton Komenského 50 odstartuje z koupaliště

Kdy: pátek 28. června v 8 hodin

Kde: Nivnice, koupaliště Riviéra

Zasoutěžit si, pořádně se projet na kole, obdivovat krásy Bílých Karpat i přispět na léčbu postiženého chlapce, to vše můžete podniknout tuto sobotu 28. června v Nivnici. Od osmi hodin ráno se zde totiž koná první ročník cyklomaratonu Komenského 50. „Na všechny účastníky závodu čeká výběr ze dvou tratí. Jedna měří pětadvacet kilometrů a druhá padesát. Obě trasy jsou pestré, obohacené nejen pořádnými výšlapy, ale i technickými pasážemi v podobě brodů přes potok či sjezdem z rozhledny na Velkém Lopeníku," uvedl jeden z pořadatelů Petr Mazura.

Start i cíl budou umístěny na koupališti Riviéra v Nivnici, kde organizátoři uspořádají i doprovodný program, v němž můžou závodit i ti nejmenší. Pro děti zde nachystají několik tratí, kterých se budou moci zúčastnit jak na kolech, tak na odrážedlech. Výtěžek závodu půjde na léčbu postiženého chlapce, jehož jméno bude zveřejněno po dojezdu všech účastníků.

Kapacita závodníků je omezena na 400 lidí, proto se zájemci musí prvně přihlásit na internetových stránkách maratonu. www.komenskeho50.cz.

Slavit budou hasiči i Javorinka

Kdy: sobota 28. června a neděle 29. června

Kde: Strání

Výročí 120 let existence dobrovolných hasičů i dechové hudby Javorinka oslaví o následujícím víkendu při Dnech obce Strání 28. a 29. června. Program zahájí v sobotu od 13 hodin prohlídka zbrojnice. Poté se očekává průjezd kolony hasičských vozidel a prohlídky historické i současné techniky. Od 15 hodin pak začne ve Strání koncert Javorinky i ukázky dobrovolných hasičů v podobě hašení požáru ruční stříkačkou a vyprošťování osob.Ve 20 hodin začne taneční zábava DH Javorinky a DJ Jan Janových. Na náměstí u Zámečku budou atrakce zdarma. Těšit se můžete na hasičský guláš, grilované speciality a ochutnávku ležáků piva z minipivovarů Zlínského kraje.

V Záhlinicích chystají festival Pod komínem

Kdy: sobota 28. června

Kde: areál sladoven v Záhlinicích na Kroměřížsku

Předprázdninovou akci připravili na víkend organizátoři multižánrového folkového festivalu v Záhlinicích: koná se v sobotu v areálu tamních sladoven.

„Má to být hlavně pohodová akce, podle toho byly vybrány i kapely," řekl organizátor Aleš Přinosil. Zahrají tak například Strunovrat a Bohadloband, které doplní kapela Marien z Pardubic. Naváže na ně kapela Bujabéza z Olomouce a také skupina Acoustic Irish. Závěr bude patřit irskému stylu v provedení kapely Happy To Meet ze Šumperka.

„Na výčepu bude pivo ze Svijan a jako překvapení bude prezentováno svijanské jubilejní pivo uvařené ze sladu ze Záhlinic a původního aromatického chmele z chmelnic, které pivovar vlastní," dodal Aleš Přinosil.

Studio Kamarád v Kroměříži má páté výročí

Kdy: v sobotu 28. června od 13 do 17 hodin

Kde: Music Club Cabras v Kroměříži

Velkou narozeninovou oslavu si na své pětileté výročí připravilo Studio Kamarád v Kroměříži: bude se konat v prostorách Music Clubu Cabras a na travnaté ploše před klubem, a to v sobotu od 13 do 17 hodin.

„Celou akci bude moderovat Zuzana Zaharowská, která nakonec i zazpívá," prozradila majitelka Studia Kamarád Jarmila Slováková.

Na děti čeká hrátkobraní, dětský obchod, dražba nebo třeba dětská diskotéka. „Děti, které se zapojily do studiové hry KAMA, ať si nezapomenou přinést své vkladní knížky, na které si spořily půl roku zlaťáčky. Na dražbě totiž mohou získat spoustu hodnotných cen," dodala Jarmila Slováková.

Startovné na hrátkobraní dělá čtyřicet korun, vstupné se pak už neplatí žádné.

„Za splněný sportovní úkol přidělí rozhodčí soutěžícímu tři až pět zlaťáčků, za které si pak budou moci děti průběžně nakupovat v dětském obchodě," pozvala majitelka kroměřížského studia.

Den otevřených dveří na Ranči Všemina

Kdy: sobota 28. června od 13 hodin

Kde: Ranč Všemina

Už zítra se na Ranči Všemina uskuteční den otevřených dveří. Akce je určena hlavně rodinám s dětmi. Její součástí je i bohatý doprovodný program. Návštěvníci budou moci obdivovat pravé indiánské tee-pee a popovídat si s indiánem, chybět nebude ani ukázka westernového či indiánského ježdění. Milovníci tance si přijdou na své během ukázky country tance a kankánu. Děti se budou moci povozit na koníkovi či si zkusit takového koníka osedlat. Den otevřených dveří startuje v sobotu od 13 hodin a program potrvá do přibližně 16. hodiny. Parkování je zajištěno u Hotelu Všemina, vstupné je dobrovolné.

Město žije osmým Vsetínským krpcem

Kdy: pátek až neděle 27.29. června

Kde: Panská zahrada a Dolní náměstí ve Vsetíně

Osmý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec se od čtvrtka do neděle koná ve Vsetíně. Čtyřdenní akce nese podtitul známé valašské písně My sme Valaši, jedna rodina.

Festivalové dění se letos poprvé odehrává převážně v Panské zahradě. „Návštěvníci zde v příjemném prostředí budou lépe chráněni před letními slunečními paprsky a bude zde také velká odpočinková zóna," uvedla Klára Obručová ze vsetínského Domu kultury. Organizátoři však využijí i Dolní náměstí, kde v sobotu bude vyhrávat havířská dechová kapela z partnerského města Bytom a ve večerních hodinách dnes a zítra se mohou návštěvníci těšit na letní kino.

Ve festivalovém programu se kromě domácích folklorních souborů Jasénka, Vsacan a Kotár představí řada dalších souborů z Valašska a chybět nebudou ani hosté ze zahraničí. „Své národní písně a tance přijedou prezentovat soubory z latinskoamerické Kostariky, Chorvatska, sousedního Slovenska, Polska a Maďarska," vyjmenovala Klára Obručová.

Dnešní slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v 18 hodin v Panské zahradě. Sobotní a nedělní dopoledne bude hravé, naučné a věnované dětem. „Nabídneme rozmanité aktivity od zahánění ovcí, řemesel, loutkového divadélka, školičky tance až po pečení berana," upozornila Klára Obručová. Součástí programové skladby festivalu je také tradiční pořad dětských souborů s názvem Vsetínský krpeček, roztančený průvod městem a soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku Memoriál Dušana Růžičky. V sobotu se příznivci folkloru mohou těšit na program vzdávající hold Valašsku, v němž se budou prezentovat soubory z různých koutů Valašska od Rožnova po Rusavu s názvem Valašsko moje, zdrávo buď, který v roce 2011 získal hlavní ocenění Laureát MFF Strážnice za nejlepší pořad festivalu.

V Prlově pořádají Ovčácký den

Kdy: sobota 28. června v 10 hodin

Kde: prostranství u obecního úřadu v Prlově

Příležitost prožít den mezi ovcemi a vším, co k nim patří, dostanou návštěvníci v pořadí již osmého Ovčáckého dne v Prlově. Ovčácký den na Valašsku přinese řadu akcí. Patřit k nim bude například výstava ovcí a ukázka práce s ovčáckými psy. Předvedeno bude také stříhání ovcí. Připraven je taky prodej výrobků a ukázky tradičních valašských řemesel. Seznámit se bude možné i s výrobou ovčího sýru. Na své si přijdou rovněž milovníci takzvaných ovčích jídel. „Nabídnuta bude ochutnávka, ale také prodej jehněčích valašských a slovenských specialit. Vyzkoušet chuť bude možné rovněž u potravin oceněných značkou Regionální potravina Zlínského kraje," doplnil starosta vesnice Ladislav Gargulák.

Připraveno je i několik doprovodných akcí. Například hudebních vystoupení kapely Dareband ze Vsetína.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU