Deník přináší přehled vybraných kulturně-společenských akcí, které proběhnou napříč Zlínským krajem v sobotu a neděli

Na běžky může vyrazit celá rodina

Kdy: sobota 21. února od 9 a 10 hodin

Kde: start na Svatém Hostýně a Tesáku, cíl na Trojáku

Závod na běžkách pro celou rodinu se zítra uskuteční v Hostýnských vrších. Startovat se podle organizátorů bude za každého počasí, pokud snad nebudou ideální sněhové podmínky, trasa se půjde pěšky.

Akce nazvaná Hostýnský Yeťty se uskuteční už pošesté. Závod začne na delší trase se startem na Svatém Hostýně v devět hodin, na kratší trase z Tesáku se bude vybíhat o hodinu později. Cílem bude tradičně Ski areál Troják, kde čekají závodníky ceny, občerstvení a zábava.

Svůj ples mají opět i dárci krve

Kdy: sobota 21. 2. od 20 hodin

Kde: areál psychiatrické léčebny v Kroměříži

Zájemci o příjemně strávený večer u hudby a tance se mohou tuto sobotu těšit na v pořadí už jedenáctý Ples dárců krve. Konat se bude v areálu psychiatrické léčebny v Kroměříži.

„Cena vstupenky s místenkou je dvě stě padesát korun. Na místě bude také zajištěno občerstvení formou bufetu," řekla referentka odboru kultury a cestovního ruchu v Kroměříži Šárka Kučerová.

Jako na správném plese nebude chybět ruličková tombola, losovat se budou také hlavní ceny, a to z čísel zakoupených vstupenek. K tanci a poslechu zahraje skupina One Classic, začátek plesu je ve dvacet hodin.

Posezení u cimbálu ve stodole

Kdy: sobota 21. února

Kde: Francova Lhota Pulčín

Posezení u cimbálové muziky připravují na sobotu v osadě Pulčín, která je součástí Francovy Lhoty.

Setkání milovníků tohoto žánru hudby se uskuteční v pulčínské restauraci Stodola. O hudební část večera se postará cimbálová muzika primáše Jana Fojtů.

Posezení u cimbálové muziky se uskuteční 21. února. Jeho začátek organizátoři stanovili na 19. hodinu.

Klání o nejlepší dršťkovku

Kdy: sobota 21. února

Kde: Velká Lhota

Soutěž o nejlepší dršťkovou polévku je připravena na sobotní odpoledne do hospody v Obecním domě ve Velké Lhotě. Návštěvníci se stanou porotci.

Ta nejlepší bude vybírána ze tří vzorků. „Pojďte s námi posoudit, která dršťkovka je ta nej. A pro jednou si místo do držky dát hrnek dršťkovky," zve majitel hospody Miroslav Kubík.

Svým způsobem ojedinělá kuchařská soutěž začne 21. února od 16 hodin.

IV. zimní lukovský víceboj

Kdy: sobota 21. února od 10.15 hodin

Kde: zoo Lešná, hrad Lukov

Soutěže v netradičních sportovních disciplínách, jako je tažení břemene, trefovávání cíle, hod kládou do dálky, běh do vrchu. Kromě toho také krátký běh na lyžích i bez nich po přesunu z Lešné po cyklostezce na hrad Lukov.

Registrace soutěžících je v 9.30 hodin na velkém parkovišti u zoo, zahájení soutěže pak v 10.15 hodin před zámkem Lešná. Soutěžit můžete také o nejlepší retro oblečení a SKI v duchu hraběte Františka Seilerna.

Jak ošetřit rány stromu, naučí kurz v Hostětíně

Kdy: sobota 21. února a neděle 22. února

Kde: Centrum Veronica Hostětín

Rady, jak vysadit strom, pečovat o něj a kdy a jak ovlivnit jeho růst i mnohé další nabídne seminář Principy řezu ovocných stromů. Kurz začíná v Centru Veronica v Hostětíně v sobotu 21. února v 9 hodin a skončí v neděli ve 14 hodin.

Zájemci se naučí jak základní teorii, tak specifické rozdíly mezi různými dřevinami. Obdrží i tipy, jak ošetřovat rány. Zahrádkářští nadšenci, kteří se do kurzu nevejdou, budou mít další příležitost také o týden později.

Ve Starém Městě budou houkat modely železnic

Kdy: sobota 21. února a neděle 22. února od 9 do 17 hodin

Kde: areál společnosti REC Group ve Starém Městě

Do světa mašinek a vláčků zavede zájemce víkendová výstava v prostorách společnosti REC Group ve Starém Městě. V tamním kongresovém sále budou exponáty k vidění v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin.

Hlavním tahákem je pro milovníky houkajících modelů kolejiště v měřítku TT s délkou přes 25 metrů, které napodobuje provoz na skutečné trati, s několika stanicemi, postavené dle skutečných vzorů v České republice.

Pro děti jsou připraveny menší modely, které si mohou řídit a spouštět, což se podle organizátorů setkává s úspěchem.

„Třeba ve vás objevíme skrytého modeláře," lákají do Starého Města pořadatelé z Klubu železničních modelářů.

Jeden z návštěvníků výstavy vyhraje diamant

Kdy: pátek 20. února a sobota 21. února

Kde: Klub kultury Uherské Hradiště

Materiály, pomůcky nebo nářadí z oborů stavebnictví, bydlení či výbavy pro domácnosti. I to nabídne již 11. ročník výstavy „Stavíme, bydlíme Uherské Hradiště", která se uskuteční tradičně v prostorách Klubu kultury. Své brány expozice otevře už zítra a pokračovat bude i v sobotu.

Vystavovatelé připravili kompletní nabídku pro všechny, kteří uvažují o pořízení nového bytu či rodinného domu.

Zkrátka však nepřijdou ani ti, kteří touží po opravě či vylepšení svého stávajícího bydlení. Potřebné informace najdou také zájemci, kteří vyhlížejí levné a ekologické vytápění, či lidé, kteří plánují pořízení stínicí techniky. Na své si přijdou také kutilové, kteří by své záměry pouze rádi zkonzultovali s odborníky. Součástí dvoudenní akce bude i doprovodný program.

„Stejně jako v předchozích letech i letos jsme pro návštěvníky připravili losování. Tentokrát budeme losovat o diamant," naznačila za organizátory Eva Fuglíčková.

Pro veřejnost bude výstava otevřena v pátek od 9 do 18 hodin, v sobotu pak do 17 hodin. Vstup na výstavu je zcela zdarma.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU