Kam zamíří Nedachlebský džbánek?

Kdy: sobota 27. července

Kde: Nedachlebice, sportovní areál

Klebetnice z Hluku, Netáta ze Strání, Čečera ze Starého Hrozenkova, Kněžpolské děvčice a Lipina z Hroznové Lhoty a mužské sbory z Nedakonic a Hradčovic, to je výčet pěveckých ansámblů ze Slovácka, které se v sobotu odpoledne zúčastní premiérového ročníku soutěže Nedachlebský džbánek.

Který sbor si jej vyzpívá a kterému jej za sympatie přiřknou diváci, o tom se bude rozhodovat ve sportovním areálu Tělovýchovné jednoty Nedachlebice od 15 hodin. Na získání přízně od odborné poroty tvořené guru slováckých písniček Vlastou Grycovou, hercem Slováckého divadla Tomášem Šulajem a nedachlebickým Jaroslavem Šuranským, ale také u diváků, bude mít každý ze zúčastněných sborů patnáct minut. Slovem skloubí pěvecké klání herec Slováckého divadla Pavel Hromádka.

Každý z diváků obdrží vstupenku, na jejíž oddělitelné části je emblém džbánku. Tu v průběhu soutěže oddělí a může ji vhodit do připravených skleněných karaf s označením toho či onoho pěveckého sboru. „V době, kdy se bude porota radit o tom, komu přiřkne Nedachlebský džbánek, bude sečten počet útržků se džbánky. Sbor, který jich získá nejvíc, si odveze domů cenu diváka," okomentoval diváckou anketu Josef Jandouš, člen nedachlebického zastupitelstva a jeden z pořadatelů pěveckého klání.

Setkání cykloturistů na Velké Javorině

Kdy: sobota 27. července, 14 hodin

Kde: Velká Javorina

Den před Slavnostmi bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině si na své přijdou i cyklističtí nadšenci. Právě v sobotu 27. července se tam totiž jako předzvěst těchto slavností bude konat sraz cykloturistických patriotů z České republiky a Slovenska. Ti se na nejvyšší hoře Bílých Karpat sjedou ve 14 hodin. Každý účastník obdrží pivo, aby se po náročném výšlapu občerstvil, a domů si na památku odveze pamětní odznak slavností.

Brodský Café Club představí fotografické úryvky

Kdy: do 22. srpna

Kde: Uherský Brod, Café Club

Na další ze série výstav zve kavárna Café Club Uherský Brod. Až do 22. srpna tam budou ke zhlédnutí snímky fotografky Petry Hajdůchové, která je absolventkou Ateliéru reklamní fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Její uměleckou tvorbou se volně prolínají témata o člověku, jeho duševní sféře, ale nalezneme mezi nimi i fotografické soubory ‚vnějších' pohledů na člověka jakožto figuru," říká o autorce fotograf Robin Závodný. „Úryvky" představují závěrečné práce tvůrkyně. Například fotografie magisterské diplomové práce jsou ilustracemi vybraných pověstí z Kopanic a okolí. Expozice bude zahájena vernisáží v pátek 26. července v 18 hodin.

Hulmen bude letos už podesáté

Kdy: sobota 27. července, 9 hodin

Kde: Hulín, koupaliště

Jubilejní desátý ročník hulínského triatlonu odstartuje už v sobotu v devět hodin ráno. Hulmena bude tradičně hostit areál hulínského koupaliště. Závodníky čekají opět tři disciplíny: plavání na čtyři sta padesát metrů, zdolání třiatřicetikilometrové trati v jízdě na kole a tři běžecké okruhy šestikilometrového úseku.

„V současné době je už přihlášeno asi osmdesát závodníků, počítáme ale s účastí kolem dvou set. Většina se přihlásí až přímo na místě," upřesnil organizátor Petr Němec.

Cena startovného při prezentaci v den konání akce je tři sta korun. Sportovci se mohou těšit na občerstvení v podobě piva nebo nealkoholických nápojů a řízku.

Soutěžit se bude v devíti kategoriích podle věku a pohlaví, zvláštní skupinou budou závodníci s trvalým pobytem v Hulíně.

V Bystřici zazáří mažoretky

Kdy: sobota 27. července, 18 hodin

Kde: Bystřice pod Hostýnem, Kino Klub Sušil

Velká letní show aneb Setkání v červenci se koná v sobotu večer v Bystřici pod Hostýnem.

Během večera vystoupí taneční soubor Stars Bystřice pod Hostýnem, bude zvolena miss a minimiss mažoretka 2013 a zahraje skupina Effekt Olomouc. Pořadem v Kině Klub Sušil provede moderátor Roman Špičák.

Akce začíná v šest hodin večer.

Na slavnostech nabídnou šest druhů piv

Kdy: sobota 27. července, 13 hodin

Kde: Lužkovice nad Dřevnicí, fotbalový areál

Milovníci zlatavého moku se sejdou na Pivních slavnostech v Lužkovicích u Zlína. Ve fotbalovém areálu se tuto sobotu uskuteční už popáté. Fotbalový klub Lužkovice Želechovice, který akci pořadatelsky zajišťuje, připravil nejenom ochutnávky různých piv, ale také hudební a zábavní program.

„Budeme tam mít dvacet dva pivovarů. Návštěvníci ochutnají třeba německé pivo Krombacher, zámecké pivo Břeclav nebo pivo z českého pivovaru Konrad," přiblížil jeden z pořadatelů Radim Masařík s tím, že každý si jistě najde to svoje.

Samotné slavnosti začínají ve 13 hodin, kapely začnou hrát od 18 hodin. Na pódiu se vystřídají třeba revivaly známých kapel ABBA nebo Kabát. Program opepří soutěže spojené s pivem a ti nejlepší se můžou samozřejmě těšit na odměny.

„Návštěvníky chceme pohostit nejenom pivem, ale i dobrým jídlem," doplnil k občerstvení Masařík. Minulý rok slavnosti nalákaly kolem tří a půl tisíce lidí. „Jezdí sem lidé ze Zlína, Vizovic, Slušovic a dalších okolních vesnic. Slyšel jsem i o Napajedlech," pochválil návštěvnost pořadatel. „Máme na náš malý festival dobré ohlasy a každým rokem se ho snažíme vylepšovat," uzavřel.

Pulčínské skály rozezvučí Amfolkfest

Kdy: sobota 27. července

Kde: osada Pulčín

Krásná příroda, duch místa Pulčínských skal a v neposlední řadě mnoho dobré muziky. To vše čeká na návštěvníky již tradičního Amfolkfestu. Datum folkového festivalu letos připadá na poslední červencovou sobotu.

Bohatý hudební program v malé osadě Pulčín vyplní české i slovenské kapely. O hlavní vystoupení se postará Pavlína Jíšová s hosty. Kromě ní na návštěvníky čeká také kapela Country Míza nebo moderátor celé akce René Souček. Mimo dobrou muziku se návštěvníci dočkají i bohatého občerstvení. Na zájemce čekají pravé valašské frgály, kyselice, špekáčky přímo z ohně nebo medovina. Pro rodiče, kteří si chtějí koncert vychutnat opravdu naplno, zajišťuje rodinné a mateřské centrum hlídání ratolestí.