Traktoriáda na motokrosové dráze

Kdy: sobota 19. dubna od 9.30 hodin

Kde: Zděchov

Motokrosovou dráhu ve Zděchově obsadí v sobotu 19. dubna majitelé traktorů. Uskuteční se tady druhý ročník traktoriády.

Klání je určeno pouze pro traktory továrních značek. Podomácku vyrobené stroje nejsou přípustné.

Pro účastníky budou připraveny tři soutěžní disciplíny: jízda v terénu, jízda přes klády se slalomem a couvání se čtyřkolovou vlečkou. „Tady je změna oproti loňsku. Tehdy závodníci couvali s dvoukolovou vlečkou," prozradil organizátor Zděchovské traktoriády Karel Molek.

Kvalifikační jízdy traktorů začnou o půl desáté ráno. „Časy každé disciplíny nebudeme vyhodnocovat zvlášť. Sečteme je dohromady. Vyhlásíme a odměníme pět nejlepších," dodal Molek. Udělena bude také cena za nejpěknější traktor.

Loňská premiéra Zděchovské traktoriády dopadla velmi úspěšně. Zúčastnilo se jí čtyřiadvacet strojů, na které se v akci přišlo podívat více než pět set diváků. Pořadatelé proto doufají, že letošní druhý ročník bude minimálně stejně úspěšný.

Druhá Zděchovská traktoriáda se jede na motokrosové trati ve Zděchově v sobotu 19. dubna od 9.30 hodin.

Velikonoce na Soláni aneb Jaro v Karpatech

Kdy: neděle 20. dubna od 13 hodin

Kde: Zvonice na Soláni

Velikonoce na Soláni aneb Jaro v Karpatech. Takový je název tradičního pořadu, který na neděli připravují pracovníci Informačního centra Zvonice na Soláni.

Každoročně hojně navštěvovaný program začíná ve 13 hodin. „Pro malé i velké bude připravena řemeslná dílna, ve které si zájemci vyzkouší tvoření z tradičních jarních materiálů," uvedla Alena Vašutová z pořádajícího Sdružení pro rozvoj Soláně.

Z proutí a slámy si příchozí budou moci vyrobit metličky a metly, vyzkoušet pletení tatarů či výrobu ozdob ze slámy. „Také si zkusí malování velikonočních kraslic, holubiček a zdobení velikonočních perníčků. Nebude chybět ani pečení velikonočních beránků," doplnila Alena Vašutová.

O hudební a pěvecký doprovod se postará cimbálová muzika Kordulka a lidová hudba souboru Bystrican ze Slovenska.

V Dřevěném městečku oslaví svátky jara

Kdy: sobota 19. až pondělí 21. dubna vždy od 9 do 17 hodin

Kde: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Areál Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije od soboty do pondělí ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.

Uskuteční se zde program Velikonoce na Valašsku, který patří každoročně mezi nejvíce navštěvované. „Příchozí uvidí vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic," prozradil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Areály rožnovského skanzenu budou po všechny tři dny otevřené od devíti do sedmnácti hodin. Zároveň bude lidem téměř po dvou letech znovu přístupný objekt Billova měšťanského domu v Dřevěném městečku, na který spadl na jaře roku 2012 strom.

Na Bílou sobotu začne v Dřevěném městečku velikonoční jarmark, který zpestří ukázky tradičních řemesel. K tomu budou vyhrávat cimbálové muziky Javořina a Kotár.

V neděli, na Hod boží velikonoční, program obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů z Loučky a vystoupení folklorních souborů. Na Červené pondělí čeká návštěvníky Valašského muzea v přírodě šmigrust s programem. Vyhrávat budou cimbálové muziky Soláň a Jánoš. Na palouku Dřevěného městečka připomene jarní zvyky dětský folklorní soubor Olšinka z Orlové.

Farmářský trh v rytmu jazzu

Kdy: sobota 19. dubna od 8 hodin

Kde: Fryšták

V jazzovém rytmu se uskuteční v sobotu 19. dubna velikonoční farmářský trh ve Fryštáku na Zlínsku. Program začne v 8 hodin. Účast přislíbila farma Rudimov, která se zabývá chovem a prodejem hovězího a jehněčího masa. Vyhrávat bude skupina Jazzbook. Jak už bývá ve Fryštáku tradicí, program trhů bude pestrý. „Návštěvníci se můžou těšit na kuchařskou exhibici s ochutnávkou v režii brněnského kuchaře pana Dubovského. Komentovaná show přiblíží tradiční recepty a využití surovin nabízených na trhu. Děti si budou moci prohlédnout mláďata hospodářských zvířat a pobavit se v hracích koutcích. Budeme také plést tatary," prozradil Tomáš Černý z pořádajícího Fair Play Fryšták. Kromě velkých farmářských trhů, mezi které patří i ten velikonoční, pořádají ve Fryštáku i trhy malé. Probíhají pravidelně každý pátek od dubna do prosince.

Poprvé vyzkoušejí Rákosníčkovo hřiště

Kdy: sobota 19. dubna

Kde: Kroměříž, ulice E. Krásnohorské

V soutěži o Rákosníčkova hřiště vyhlášené společností Lidl jedno hřiště ve veřejném hlasování vybojovali i obyvatelé Kroměříže. Děti si tak budou moci pohrát třeba na velké prolézačce, pískovišti nebo v domečku. Součástí hřiště budou i houpačky a kolotoč.

Slavnostní zahájení za účasti zástupců města proběhne v sobotu 19. dubna v deset hodin v ulici Elišky Krásnohorské. Následovat bude vystoupení Michala z Kouzelné školky. Děti se také mohou těšit na hry, soutěže a malování na obličej i na trička.

Velikonoce ve Chvalnově budou se psíky

Kdy: celý velikonoční víkend

Kde: fotbalové hřiště, Chvalnov

Zhlédnout dovednosti velkých i malých psů mohou návštěvníci v pořadí třináctého ročníku závodů agility ve Chvalnově. Uskuteční se během velikonočního víkendu na tamním fotbalovém hřišti. Závody s názvem Chvalnovská pohodička mají tradici a těší se velké oblibě. Závodníci se svými svěřenci poměří síly během soboty i neděle vždy od devíti hodin ráno.

„Závodů se každý den účastní sto závodníků i ze zahraničí. Výkony posuzují mezinárodní oficiální rozhodčí," upřesnila organizátorka Vladimíra Juříčková.

Stovky motorkářů zahájí sezonu v Otrokovicích

Kdy: sobota 19. dubna od 12.30 hodin

Kde: Otrokovice, nám. 3. května

Jubilejní desáté zahájení motorkářské sezony proběhne již tuto sobotu 19. dubna. Motorkáři z širokého okolí se sjedou do Otrokovic, aby při akci Restart vyrazili na společnou vyjížďku po blízkém okolí. Motocyklový klub CzechBikers ve spolupráci s městem Otrokovice připravily také doprovodný program. Ve 12.30 se účastníci vyjížďky začnou sjíždět na parkoviště na náměstí 3. května před Komerční bankou. Odtud ve 13 hodin vyrazí na přibližně hodinovou projížďku přes Bělov, Žlutavu, Halenkovice a Napajedla zpět do Otrokovic na parkoviště společnosti Continental Barum. Adrenalinovým zážitkem bude vystoupení moto kaskadéra Lukáše Šťastného. Připraveny budou prezentace BESIPu, Českého červeného kříže, Policie ČR i Městské policie Otrokovice. Pro děti zajišťuje program DDM Sluníčko. Probíhat budou soutěže o ceny. Soutěžit o trička a další drobnosti můžete již nyní na Facebooku města Otrokovice. Stačí si tipnout, kolik motorek vyjede na první společnou vyjížďku. Tři nejpřesnější odpovědi vyhrávají.

Velikonoce v zoo

Zlínská zoo je teď ideálním místem ke strávení nadcházejících velikonočních svátků. Jaro se zde již naplno rozběhlo. Do letních příbytků se postupně vracejí exotičtí ptáci a savci, kteří zimu trávili v chovatelském zázemí. Znovu se otevírají průchozí expozice a voliéry, návštěvníci tak budou moci opět zavítat mezi klokany, velké papoušky ara nebo do průchozí expozice v Amazonii.

Výrazně ožila Etiopie II, do venkovních expozic se znovu vrátily atraktivní dželady, surikaty, hyeny, antilopy kudu nebo domácí skot zebu. Rušno je u klokanů rudokrkých, kde z bezpečí máminých vaků vykukuje hned 14 malých klokánků. V americké oblasti největší pozornost přitahuje mládě mravenečníka a malý lenochod v tropické hale. Na první procházku do venkovního výběhu zamířila i velbloudí samička.

Během velikonočních svátků bude samozřejmě otevřen i zámek Lešná. Zámecké interiéry doslova rozzáří jedinečná velikonoční výzdoba. Každý z 11 pokojů má svou osobitou a nápaditou výzdobu, záplavu živých květin doplňují velikonoční vajíčka, vrbové proutí, osení, zajíčci, kuřátka a dokonce i malá výstava různých ptačích vajíček.

Speciální akce pak proběhne přímo o Velikonočním pondělí, kdy bude v zámecké knihovně připravena ochutnávka tradičních velikonočních specialit. Na nejmenší návštěvníky čeká velký zábavný koutek, atraktivní lanové centrum nebo svezení vláčkem.

Občerstvení nabídne 5 restaurací. K návštěvě zoo lze kromě hlavního vstupu využít i sezonní vstup, který je již k dispozici každý den. Zlínská zoo je otevřena od 8.30 do 18.00 hod. (poh)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU