Vytrvalá bylina s řapíkatými listy a plazivým oddenkem, lodyha je vysoká až 1 m. Kvete od června do září. Roste v písčitých a hlinitých půdách nepříliš oplývajících živinami či vláhou, proto ji nacházíme hlavně na loukách, travnatých mezích, ale i rumištích. Užívané části jsou nať, květ, sbírá se v době květu. Reguluje menstruační cyklus a zmírňuje jeho projevy (migréna). Pomáhá při problémech s výtokem. Používá se pro zmírnění krvácení žaludku, hemoroidech nebo krvácení z plic. Čaj či koupel mírní revmatické bolesti, uvolňuje svalové napětí a podporuje dobré trávení.

Tinktura pro dobré trávení
Květy řebříčku nasypeme do láhve se širším hrdlem a dobře upěchujeme. Potom láhev dolijeme kvalitním alkoholem – můžeme použít lékárenský líh, vodku nebo domácí ovocnou pálenku. Umístíme na slunce nebo k nějakému zdroji tepla a necháme macerovat přibližně 3 týdny. Poté přecedíme do menších tmavých lahviček a užíváme při problémech po lžičkách.

Zelenina - ilustrační foto.
Nehledejte exotické plodiny. Naše ovoce a zelenina mají také zdravotní přínos

Koupel pro ženy
Na 200 gramů nadrobno nasekané natě nasypeme přibližně do 1 litru studené vody a necháme louhovat 24 hodin. Poté postavíme na sporák a přivedeme k varu. Jakmile voda začne bublat, necháme krátce povařit a odstavíme. Když směs mírně zchladne, můžeme ji přidat do sedací koupele nebo vany s teplou vodou.

Čaj pro pravidelnou menstruaci
Připravíme si 40 gramů jemně nasekané natě řebříčku a smícháme ji s 10 gramy listů maliníku. Zalijeme asi 500 ml horké vody a necháme louhovat 5 až 10 minut. Čaj pijeme několikrát denně malý hrneček.


ČASOPIS RECEPTÁŘ