„Tento koncert je symbolicky věnován jubilantům našeho města, kteří o svůj tradiční kulturní dárek od Města Zubří v loňském a letošním roce přišli. Slavnostně otevřeme také výstavu věnovanou stoletému výročí místní knihovny,“ uvedla Lenka Přečková, vedoucí odboru kultury zuberské radnice.

Sobotní Den města Zubří se ponese v duchu návratů. První z nich je znovu připomínkou výročí místní knihovny a návratem o 100 let nazpátek, kdy byla v Zubří založena.

„V duchu oslavy knih a literatury se proto ponese celý doprovodný program včetně výstavy, kterou připravují knihovnice ve spolupráci s Muzeem Zubří na Petrohradě,“ přiblížila Přečková.

Vsetín, kino Vatra
Vsetínský filmový maraton přiblíží balkánskou kinematografii

Další návraty jsou vesměs hudební, přičemž vrcholem má být pomyslný návrat fenomenálního Fredieho Mercuryho díky revivalové show ze Slovenska. Zatímco ostatní vystupující se do Zubří vrací po delší či kratší době, zcela poprvé se zde představí písničkář Petr Lüftner, který vás bude také celou akcí mluveným slovem provázet.

„Návrat, který je pro tento rok zcela zásadní, se ale netýká ani historie ani hudby. Všichni totiž doufáme, že se symbolicky také vrátíme k normálnímu životu plnému živé kultury, setkávání a zábavy,“ říká Lenka Přečková.

Doprovodný program Dne města je opět zaměřený na jubilující knihovnu a také na děti. V areálu Klidového centra vyroste knižní teepee, kde děti dostanou knižní tipy a soutěžní kartičky.

„S nimi se mohou vydat na knihomolské putování po stanovištích, s kterými nám bude pomáhat MŠ Sídliště,“ říká Přečková.

Za každé splnění úkolu čeká děti sladká či jiná odměna i losování kartiček v knihomolské tombole. Bude se také vyhlašovat výherce soutěže o nejhezčí záložku.

„A dočkáme se i křtu nové vyřezávané knihovnické lavičky. Řezbář Roman Mikuš ji dopracuje přímo před zraky veřejnosti v průběhu Dne města,“ dodává Lenka Přečková.

Program dne města Zubří

15.00 Zahájení akce

15.00 – 18.00 Výstava STOLETÍ ZUBERSKÉ KNIHOVNY

15.00 – 18.00 100 let knihovny – program pro děti – knižní týpí, soutěže, hry, kvízy

15.30 FARAON – zuberská bigbeatová legenda

16.30 Vyhlášení soutěže o nejkrásnější záložku

17.00 PETR LÜFTNER s kapelou – písničkář, moderátor a lesník z Ústí n. L.

18.00 Knihomolská tombola

18.30 ŠAJTAR - Multižánrová hudební skupina

19.30 Co pamatují zubři v Zubří – představení naučné stezky

20.00 QUEENSHOW (SK)

21.30 DOCUKU - folklor-beat z Val. Meziříčí