Slavnostní zahájení výstavy, která potrvá až do 26. srpna, se uskutečnilo ve středu a nechyběla na něm ani sama autorka. Prezentaci pojmenovala Obrazy. Proč tento prostý název? „Obraz je pro mě vším, kusem mě samé. Má přitom často svůj osud. Někdy jako by začal žít vlastním životem,“ říká autorka, která se s kumštem setkala už v době svého dětství. Pochází ze Soláně, rodiště řady umělců.

„Moje maminka byla veliká milovnice výtvarného umění. Ona to byla, kdo ve mně podporoval cit pro krásu, kdo hovořil s malíři. Byla jsem ráda přítomna jejich rozhovorům,“ vzpomíná Jana Ullrichová na své dětství. „Už velmi brzy jsem se setkala s takovými pojmy jako jsou Picasso, kubismus a podobně. Toužila jsem být moderní malířkou.

Ale velmi brzy jsme pochopila, že to není jenom dělat klikyháky, že je to o něčem jiném, ale já jsem si moc netroufala a víceméně zůstávala v jakési tradičné rovině. Až teprve později jsem začala malovat v abstraktní poloze,“ připomíná autorka. Výstava Jany Ullrichové v Galerii Stará radnice bude otevřena do 26. srpna denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.