„Výstava je rozdělená do dvou místností. V první se nacházejí historické textilie ze sbírek Muzea regionu Valašsko, z muzea ve Zlíně a v Rožnově,“ přiblížila kurátorka Milada Fohlerová s tím, že nejčetnějším předmětem této části výstavy jsou čepce.

„Krosienkou se vyráběly nejčastěji, a to z toho důvodu, že její hlavní vlastností je pružnost,“ vysvětlila Fohlerová.

Většina čepců pochází z devatenáctého století, jeden je z roku 1750 a byl vyrobený na Luhačovicku.

„Valašsko distribuovalo především čepce zděcháky, a to i na Slovensko. Centrem jejich výroby byl Zděchov, proto ten název,“ dodala Fohlerová.

Druhá místnost výstavy je věnovaná současné tvorbě autorek Sylvy Antony Čekalové a Blanky Ammann Mikolajkové.

Druhá z jmenovaných dam Deníku prozradila, že věci na výstavu vyráběla celý minulý rok a že jde především o aplikace na oděvy, které šila Vladislava Hrubešová.

K vidění ale budou také dětské peřinky, čepičky, šatičky, dále povlečení, nespočet rukaviček, krosienkové tričko nebo krosienkový přehoz.

Nejvíce času ale zabrala výroba krosienkového „ponča“.

„Bylo to to nejnáročnější, co jsem dosud vyrobila. Ani nedokážu říct, jak dlouho mi to trvalo, protože po určitém čase jsem to přestala počítat,“ řekla Mikolajková.

Zajímavostí je, že je vyrobené z příze.

„Ta je velice tenká. Dělalo se to špatně, protože to neklouzalo. Párkrát jsem udělala i nějakou chybku, a tak jsem se musela i několikrát vracet,“ uzavřela sympatická dáma, kterou v roce 2007 ocenilo ministerstvo kultury prestižním titulem Nositelka tradice lidových řemesel. Výstava potrvá do 27. května.