Kapele v současné podobě i znění předcházelo manželské duo. „Zpočátku jsme hráli s mou ženou Staňkou. Byli jsme laskaví, humorní akademičtí a čistí jako lilie,“ přiblížil začátky Honza Žamboch, který dal kapele jméno. Zpočátku se se Žambochy spojovaly písně s kytarou a dvěma hlasy, podobné Karlu Plíhalovi.

Spolu s dalším členem Jiřím Nedavaškou přibyly do kapely i další nástroje. Písně Žambochů kromě zpěvu a kytar doplňuje akordeon i bicí.

„Dnes jsme tři. Bicí tepou, akordeon duní, kytara čaruje,“ přiblížil Žamboch. Podle jeho slov by se dnes kapela dala popsat jako špinavější, emotivnější, dospělejší. V projevu i písničkách. „Tíha bytí se projevila,“ konstatoval muzikant.

Styl Žambochů se mnozí snaží zaškatulkovat, hudební kritici se pokoušejí dát mu nálepku. Říká se o nich, že s použitím minimálních prostředků je zvuk kapely plný a hýbe vnitřnostmi. „Prý je to současné progresivní akusticko folkrockové čarování s důrazem na text, emoce a energii,“ svěřil se muzikant. Kapele je to však srdečně jedno. Prý hrají něco mezi folkpunkem a písničkářským šansonem. „Co na to říct? Ačkoliv jsou nám škatulky ukradené, stejně moudře kýveme hlavou na souhlas,“ dodal Žamboch.

Osobité texty Honzy Žambocha tvoří z 96,43 procent autorský repertoár kapely.

Za své první album To se to hraje získali Anděla. Za své druhé Přituhuje získali Anděla. Z Andělů má radost Honza, neboť je bere jako dobré znamení o kvalitě své tvorby. Smíšené pocity má Stáňa, neboť musí z obou sošek utírat prach. Další z muzikantů Jiří má radost poloviční, protože u prvního Anděla ještě s Žambochy nebyl.

Na Valašsku se podle Žambocha folk nikdy moc nehrál. „Jsme folklórní a bigbítový kraj. Myslím si ale, že naše kapela je odlišná. Děláme hudbu v tomto smyslu jinak,“ vysvětlil hudebník. Na to však podle jeho slov musí přijít sám posluchač přímo na koncertě. „Těžko se to vysvětluje,“ podotkl.

Písně Žambochů jsou o životě. O tom, co kapelu štve i baví. „Věřím, že si posluchače naše písničky získají. Je v nich radost i smutek. Laskavost, humor i vzdor,“ přiblížil Žamboch. Na jejich vystoupeních se navíc mohou leccos naučit i kytaristé. „Rád totiž posílám vykoumané kytarové zlozvyky dál,“ nastínil.

Žambochy mohou lidé slyšte na nejrůznějších místech. Svou přítomností zkrášlují festivaly, kluby, čajovny, kostely, sklepení, kulturní domy, hrady i zámky.

Za pomoci hlasů a hudebních nástrojů rozechvívají hudební éter, zdobí televizní obrazovky či zaplňují internetové stránky. Na živo mohou Žambochy lidé slyšet například devatenáctého února Kapela koncertuje ve Valašských Kloboukách – Pod Borošínem. Další podrobnosti o kapele včetně termínů kocertů jsou k dispozici na stránkách kapely www.zambosi.cz.