O dva dny později se s toutéž inscenací budou ucházet o přízeň publika i poroty také na krajské postupové přehlídce amatérských divadel v Karolince.

Hra Osiřelý západ vypráví příběh dvou věčně znesvářených bratrů Colemana a Valena Connorových, schopných pohádat se takřka o cokoliv. Kromě nich vsadil irský autor do děje už jen dvě další postavy, faráře Welshe a mladou dívku Girleene Kelleher.

Hra nepostrádá mnohdy velmi černý humor a často má až groteskní nádech. „Je zajímavé, vracet se k postavám po roce. Každý si přinášíme částečně nový pohled a přístup. Zkoušení bylo náročnější, než na loňskou premiéru,“ přiznal Pavel Rejman, kterému ve scénáři připadla role faráře Welshe.

Diváci, kteří mají styl Martina McDonagha rádi, si podle něj jistě přijdou na své. „Určitě bych pozval všechny, kterým se líbil například jeho film V Bruggách a samozřejmě nejen je,“ dodal Rejman.

Jedinou ženou na pódiu bude stejně jako vloni Kateřina Minarčíková, která se vtělí do postavy Girleene Kelleher. Spolupráci v úzkém a výhradně mužském kolektivu si pochvaluje. „Jako jedinému ženskému elementu se mi hraje samozřejmě dobře, jak jinak. Chlapi jsou na mě moc hodní. Myslím, že už vloni to pro nás všechny byla nová a zajímavá příležitost zkoušet v tak malém počtu,“ řekla Kateřina Minarčíková.

Také z jejího pohledu znamenal návrat k roli po roce prakticky nové zkoušení. Navíc se jedná o typ hry, která se běžně v repertoárech amatérských divadel nevyskytuje. „Každý máme o rok starší pohled na svět, hráli jsme jiná představení, která nás, doufejme, posunula o kousek dál. Snad se to projeví pozitivně,“ věří herečka.

Na obnovenou premiéru se těší také představitel jedné z ústředních postav Petr Filgas. Ztvární Colemana Connora. „Těším se, je to skvělá hra. Sám mám staršího bratra a děj inscenace mi připomíná, jak jsme si i my dva dříve dokázali nejednou pěkně vjet do vlasů,“ říká Petr Filgas. „Navíc hrajeme v užším kolektivu a se skvělou hereckou partou. S Robertem Stodůlkou (představitel Valena Connora – pozn. redakce), Katkou Minarčíkovou i Pavlem Rejmanem je radost hrát,“ dodal herec.

Osiřelý západ měl u vsetínského publika úspěch už při loňské premiéře a jediné repríze. Diváci bez zaváhání přijali i hrubší jazyk, kterým autor jednotlivé postavy vybavil a hře tak dodal na zemitosti a uvěřitelnosti. Obnovenou premiéru mohou lidé zhlédnout v Lidovém domě ve Vsetíně ve čtvrtek od devatenácti hodin.