„Jsme rádi, že na Vsetínský krpec přijaly pozvání i zahraniční soubory. Těšit se můžeme na mexický, rumunský, slovenský i polský folklor,“ uvedl prezident festivalu a starosta města Vsetín Jiří Čunek.

Všichni tito hosté se nejprve krátce představí 21. června od 19 hodin v domě kultury v úvodu slavnostního zahajovacího pořadu s názvem Tančíme Docuku.

close MFF Vsetínský krpec 2024, pořad Tančíme Docuku info Zdroj: DK Vsetín zoom_in MFF Vsetínský krpec 2024, pořad Tančíme Docuku Samotný slavnostní pořad pak obstará právě oblíbená valašskomeziříčská folklor-beatová kapela Docuku spolu se vsetínskými folklorními soubory: Folklorním spolkem Vsacan, Souborem valašských písní a tanců Jasénka a Taneční skupinou Kotár.

Na folklorní vlnu se ale ve Vsetíně začali ladit už s předstihem. „Chceme město oživit folklorem už během června, proto před samotným Krpcovým víkendem probíhají různé koncerty a výukové pořady,“ vysvětluje programový ředitel festivalu Rudolf Danajovič.

V pondělí 10. června to začala beseda Folklor dnes pořádaná ve spolupráci s Masarykovou veřejnou knihovnou Vsetín.

Další šťavnatou ochutnávku lidové písničky nabídne večer s cimbálovou muzikou Hudci v pátek 14. června na Dolním náměstí ve Vsetíně před Radegastovnou U Lva.

„Tanečníci si zase mohou rozšířit své umění na tanečním workshopu Folk It s lektory Lenkou Fučíkovou a Rudolfem Danajovičem. Uskuteční se v úterý 18. června v klubovně K3 v domě kultury,“ pozvala jednatelka Domu kultury Vsetín Petra Vaňková.

Hudebně-taneční lahůdkou pak bude představení Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna, který v předvečer festivalu – ve čtvrtek 20. června – přiveze na Vsetín tanečně hudební inspiraci Bohyně propojující koloběh života s mystičností a rituály.

Během celého festivalu se pak mohou diváci kromě místních souborů a představitelů dalších směrů českého, moravského i slezského folkloru těšit také na v úvodu zmíněné zahraniční hosty.

close MFF Vsetínský krpec 2024, banner info Zdroj: DK Vsetín zoom_in MFF Vsetínský krpec 2024, banner

Novinkou je přesun hlavního programu z Panské zahrady, kde se v minulých letech konal celý program, zpět do centra města. „Vyslyšeli jsme hlasy veřejnosti. Proto se po dohodě s vedením festivalu hlavní program vrací na Svárov,“ vysvětlil místostarosta Pavel Bartoň.

Doprovodné pořady se i nadále budou konat v Panské zahradě, kde již od dopoledních hodin návštěvníci najdou oddychovou zónu, workshopy, dílničky, divadélko nebo živá zvířata.

Nedílnou součástí Vsetínského krpce bude tradiční soutěž o titul nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového.

„Hlavní program bude probíhat v odpoledních hodinách na pódiu na Svárově. Vstup na venkovní akce je zdarma, zpoplatněny budou pouze pořady v Domě kultury,“ doplnil ředitel festivalu Rudolf Danajovič.

Vstupenky na dílčí pořady Vsetínského krpce jsou v prodeji na stránkách www.vsetinskykrpec.czwww.dkvsetin.cz a také na pokladně kina Vatra. Hlavní festivalové dění MFF Vsetínský krpec se odehraje o víkendu 22. a 23. června v Panské zahradě a na Svárově. Vstup je volný. Další podrobnosti o programu najdete na www.vsetinskykrpec.cz.