Usměvavé pořadatelky u vstupu mě „vybaví" vstupním otiskem razítka a já se mohu vmísit mezi početné desítky návštěvníků, které na především rockovou přehlídku zavítaly. Na pódiu právě předvádí svůj um dvojice mladých bubeníků. Na bicí hrají do reprodukované hudby.

„Ti kluci chodí do Základní umělecké školy v Rožnově pod Radhoštěm, jinak jsou to ale žáci zdejší základní školy," prozrazuje mi Blanka Polášková, členka pořadatelského týmu festivalu.

Dodává, že Duo drums, jak si hudebníci říkají, je dnes druhým účinkujícím. Na úvod akce vystoupila valašskobystřická schola. „Tu můžeme každou neděli slýchat na mši. Říkali jsme si ale, že to dnes umožníme i nekatolíkům," říká Blanka Polášková.

Mladí bubeníci mezitím končí svoji produkci a na pódiu se chystá kapela Plop z Brna. Pořadatelům se brněnští muzikanti nabídli sami, když informace o festivalu zachytili na internetu. „Poslali nám několik nahrávek, nám se líbili, takže nebyl problém," líčí komunikaci pořadatelka.

Brňáci spouští svoji energickou produkci, řízné elektrické kytary zajímavě doplňuje saxofon. Míst na lavičkách v hledišti začíná valem ubývat. Pod rozměrnými stany už volná místa nejsou vůbec. U několika píp s pivem i u grilu se steaky se začínají tvořit fronty.

Je důležité připomenout, že všechny kapely hrají na benefičním FestMaši bez nároku na honorář. „V podstatě jenom za pivo, steak a úhradu cestovních nákladů," prozrazuje Blanka Polášková.

Některé kapely nebo muzikanti už také hráli na předešlých ročnících, takže jde vlastně o kamarádskou domluvu. To je případ tří zbývajících účinkujících Kowall company, kapely Koridor a kapely Stram.

Hlavním cílem festivalu je totiž pomoci finančně místní mateřince Pramínek.

„Festival vznikl vyloženě na popud místních rodičů. Naše školka má už přes třicet let a potřebuje rekonstrukci. Ale dosáhnout na nějaký grant se nedaří," netají Blanka Polášková.

První ročník akce vynesl sedmdesát tisíc a mateřinka mohla díky tomu částečně obnovit nábytek. Druhý ročník vydělal padesát tisíc, za které je nový herní prvek ve školní zahradě.

S letošní organizací pomáhá i místní obecní úřad, který nabídl zajištění stanů či laviček. Dobrovolně se zapojují rodiče, kteří točí pivo či nakládají už zmíněné steaky. A myšlenku podporují také muzikanti samotní, kteří hrají zadarmo.

„Peněz není nikdy dost, chceme proto pomoci alespoň tímto způsobem. Ostatně moje děti také do Pramínku chodily," říká bubeník kapely Stram Vlastimil Štefela, který žije ve Valašské Bystřici.