S tím jejich předkové vystoupili už při Všeslovanských národopisných slavnostech v Praze roku 1885 a nynější soubor v tradici pokračuje.

„Polančan vznikl v roce 1993 a dva roky na to se zúčastnil stoletého výročí národopisných slavností v Praze, kde předvedl pravou valašskou svatbu z Valašské Polanky,“ vzpomněl historii současný vedoucí souboru Karel Petrůj.

Podle jeho slov není soubor tvořící osm párů výkvětem žádných profesionálů, ale opravdových nadšenců. „Důležitá je chuť u folkloru zůstat. Jdeme do toho srdcem, ne proto, že musíme,“ vysvětlil vedoucí.

Mezi repertoár Polančanu, jehož činnost zajišťuje kulturní komise obecního úřadu, patří oblast Hornolidečska. „Tanec Točený je zapsaný přímo u nás. Zpracováváme také část valašsko-slovenského pomezí třeba tanec Starouherský a písničky ze Střelné,“ vyjmenoval vedoucí. Nezapomněl přitom ani zmínit typicky mužský tanec Zbojnický, se sólovými prvky.

Přestože soubor nemá vysoké ambice, zahraničí párkrát za dobu svého působení navštívil. „Byli jsme ve Francii, na různých festivalech, kde jsme vystupovali s dechovkou Lidečankou z Lidečka. Pak třeba v Belgii a Lucembursku,“ řekl Petrůj. S tím, že se soubor věnuje hlavně regionu s přesahem na Slovensko. Zúčastnil se festivalu v Půchovské dolině v Dohňanech nebo folklorního festivalu v Lysé pod Makytou.

Členové Polančanu mají v průměru třicet let. „Někteří mají devatenáct a ti nejstarší kolem čtyřicítky. Mladých je však málo,“ postěžoval si Petrůj. Většinou jsou to místní rodáci, ale najdou se i členové z Lužné, Horního Lidče Vsetína nebo Ratiboře. Dětský soubor podle jeho slov bohužel obci chybí a Polančan si tak nevychovává žádné následovníky. „Snad se to brzy změní a nevymřeme,“ řekl s humorem vedoucí. Protože soubor nemá vlastní cimbálovku, při vystoupeních mu pomáhá Vsacan nebo Lidečanka.

Na Polančan se můžeme v nejbližší době těšit při oslavách šedesátého jubilea Bolka Polívky o tomto víkendu (1. srpen) na farmě v Olšanech.