Význačný muzikant a sběratel písní a tanců Zdeněk Kašpar, který stál na postu primáše a uměleckého vedoucího až do sklonku svého života v roce 2002, byl podle slov současné prezidentky souboru Heleny Galetkové duší Jasénky. „Doslova reinkarnoval některé starobylé tance jako valaská a točená,“ přiblížila tvorbu Zdeňka Kašpara Galetková.

V současné době Jasénka prezentuje se svými deseti tanečními páry především folklor Horního Vsacka postavený na točených, mužském figurálním tanci odzemku a táhlých vícehlasých zpěvech žen či tanců kolových jako je například mazurka. „Výjimkou nejsou ani zbojnické tance,“ upřesnila Galetková. Jasénčané jsou známí ovšem také kvalitou pěveckého projevu. „Interpretujeme písně o lásce, práci, řemeslech i běžném životu,“ přiblížila prezidentka.

Za dobu působení má soubor za sebou řadu ocenění, přes čtyři tisíce vystoupení a kolem šedesáti zahraničních zájezdů. „Snad každý rok vyjížděl soubor mimo republiku. Projeli jsme celou Evropu a podívali se třeba i do Asie,“ pochlubila se prezidentka. Poslední úspěch zaznamenala Jasénka loni v čínském Pekingu, kde se soubor zúčastnil mezinárodního festivalu lidové písně. „Vybrali nás ze stovek dalších. Pro Číňany jsme byli exotika jako oni pro nás doma. Obdivovali, jak můžeme skloubit tanec i zpěv v takovém tempu,“ řekla s úsměvem Galetková.

Ze starších úspěchů nezapomněla zmínit zisk hlavní ceny katalánské vlády v Cantonigros ve Španělsku či rok 1994, kdy soubor získal první místo v kategorii lidových hudeb v Llangollenu ve Walesu.

Přesto si prezidentka souboru trochu sposteskla na hektickou dobu. „Mladí nám utíkají na vysokou školu. Je to kolotoč a věčný boj,“ povzdechla si.

Soubor má také vlastní cimbálovou muziku. Žezlo po Zdeňku Kašparovi převzal primáš Zdeněk Zmeškal.

V popředí souboru stojí organizační vedoucí Martin Šedlbauer, vedoucí taneční složky Martin Bělíček a vedoucí souboru Eva Lambertová. Jasénka je součástí vsetínského občanského sdružení stejného jména, které sdružuje dalších šest souborů. A co připravuje soubor v nejbližší době? „Brzy se mohou všichni příznivci valašského folkloru těšit na oslavy výročí, které plánujeme na letošní listopad,“ prozradila Helena Galetková.

ČTĚTE TAKÉ: