Mezi hlavní hvězdy letošního ročníku budou patřit kapela Žlutý pes, zpěvačka Tereza Kerndlová či Robert Křesťan s kapelou Druhá Tráva. Pořadatelé upozorňují, že během dvoudenního festivalu je třeba počítat s dodržováním protiepidemických opatření ministerstva zdravotnictví.

Folklor, country, rock i elektronická hudba

Valašské záření je právem označováno jako festival multižánrový a letošní ročník nebude výjimkou. Dramaturgové v čele s Evou Hennelovou a Zdeňkem Holoubkem si dali záležet na tom, aby si v pestrém programu na pódiích na Dolním náměstí a na Svárově přišel na své každý.

„Příznivci dechové hudby, cimbálovky a folkloru se mohou těšit například na dechovou hudbu Kotáranka, Valašskou cimbálovou muziku nebo folklorní soubory Jasénka a Vsacan či dětský soubor Lidičky z Kyjova,“ prozradil Jakub Šnevajs z pořádajícího Domu kultury Vsetín.

Příznivce country a bluegrassu potěší páteční vystoupení vsetínské country kapely Gympleři, která letos natočila nové CD s názvem Hrajem dál, nebo o den později koncert čerstvých držitelů Anděla – kapely Druhá tráva s Robertem Křesťanem.

Areál Rybníček v Huslenkách hostil v sobotu 4. září 2021 tradiční Huslenské slavnosti.
Huslenské slavnosti lákaly na velkolepý ohňostroj a bohatý program. Podívejte se

Vyznavači folk-rocku a worldmusic v programu jistě nepřehlédnou sobotní vystoupení místní kapely Šimonband a později odpoledne téhož dne Tomáše Kočka a jeho orchestru.

„Fanoušci klasického bigbítu a rock’n’rollu zase budou mít možnost ‚zatrsat‘ si při vystoupeních vsetínské legendy Old Skart a Rock’n’roll Bandu Marcela Woodmana. A pokud jste milovníky časem prověřených melodií z počátku dvacátého století, nenechejte si ujít vystoupení kapely Jazzbook hrající dixielandové skladby,“ zve Jakub Šnevajs.

V pátečním programu má dále své místo i kapela November 2nd hrající alternativní rock či známá vsetínská metalová formace Donor.

„A nezapomněli jsme ani na stoupence elektronické hudby – pro ty je připraven koncert Ventolin, kapely složené z robotů a dirigenta. Z podobného soudku pak bude vystoupení vicemistra světa v loopingu, beatboxera EN.DRU,“ doplnil Šnevajs.

Představí se také děti z místních škol

Co se slavnějších hudebních jmen týče – letos je reprezentují zástupkyně popmusic Tereza Kerndlová, proslulá rocková kapela Žlutý pes s frontmanem Ondřejem Hejmou a skupina Maxim Turbulenc zpívající písně různých žánrů v disko úpravě.

Hudební specialitu pak představí soubor Zvonky Dobré zprávy z Kateřinic hrající na ruční chórové zvonky. A chystá se tradičně také jeden „tajný“ koncert – kdo na něm vystoupí, to se posluchači dozvědí až ve chvíli jeho začátku v sobotu v 19 hodin na Náměstí Svobody.

Historicky první Den sportu se uskutečnil 3. září 2021 v okolí zimního stadionu Na Lapači ve Vsetíně.
VIDEO: Vsetín ožil sportem. Představily se na dvě desítky oddílů

V bohatém programu mají své místo také místní kulturní a taneční spolky a školy.

„Na páteční i sobotní odpoledne jsme připravili bohatý program pro děti, během kterého vystoupí mimo jiné děti ze vsetínských základních škol a mateřských školek a sportovních a tanečních spolků. Chybět nebudou ani divadelní pohádky,“ doplnil dramaturg Zdeněk Holoubek.

Součástí Valašského záření je po oba dny také jarmark, promítání v kině Vatra či výstavy fotografií Roberta Goláně v kině Vatra a úspěšných účastníků soutěže Interfotoklub Vsetín 2020 v Galerii Stará radnice.

Bezinfekčnost je podmínkou

Veškerý program Valašského záření je pro návštěvníky zdarma. Je však třeba počítat s dodržováním protiepidemických opatření ministerstva zdravotnictví. Areál akce bude proto rozdělený do dvou sektorů – sektor Dolní náměstí a sektor Svárov – z nichž každý bude mít několik vstupů/výstupů, u kterých bude kontrolována bezinfekčnost.

U vstupu do areálu akce bude možné na vyhrazeném místě provést také samotest. Počet diváků budou organizátoři evidovat pomocí silikonových identifikačních pásků. Návštěvníci festivalu se pak musí řídit provozním řádem, který je k dispozici na webových stránkách a Facebooku Domu kultury Vsetín. „Pevně věřím, že ani složitější organizační opatření návštěvníky neodradí, a společně si Valašské záření užijeme,“ říká starosta Vsetína Jiří Růžička

Jak prokázat bezinfekčnost:

• potvrzení o negativním test ze zdravotnického zařízení (PCR test platí 7 dní, antigenní test 72 hodin od odběru),

• certifikát o ukončeném očkování (nejméně dva týdny po poslední dávce), o certifikát o prodělání onemocnění covid-19 (v posledních 180 dnech),

• potvrzení o negativním samotestu provedeném pod dohledem pořadatele na určeném místě, tj. v blízkosti stánků s označením VRATNÉ KELÍMKY (samotest si lze přinést vlastní nebo do vyčerpání zásob zakoupit na místě),

• potvrzení o negativním testu provedeném ve škole nebo školském zařízení dle jiného Mimořádného opatření.

Informační tabule v Liptále místní části Bařiny připomínající sestřelení amerického bombardéru  B-17G dne 29. srpna 1944.
Dluh splacen. Americký letoun sestřelený u Liptálu připomíná informační cedule

Co také platí?

• Počet návštěvníků v sektorech bude evidován pomocí identifikačního pásku.

• Návštěvník vstupující do sektoru je povinen vyzvednout si u bezpečnostní služby u vstupu do sektoru identifikační pásek. Tento identifikační pásek bude mít návštěvník sektoru umístěn viditelně na své ruce po celou dobu pobytu v sektoru. Při odchodu ze sektoru je povinen návštěvník vrátit identifikační pásek bezpečnostní službě u vstupu/výstupu.

• Z hygienických důvodů jsou omezeny aktivity pro děti (skákací hrady apod.).

• Vstup psů do areálu je povolen pouze s náhubkem a na vodítku.