Stěžejní akcí letošního roku ve Valašském muzeu budou 39. Rožnovské slavnosti.

NA SLAVNOSTECH BUDE OSM SET ÚČINKUJÍCÍCH

„Nejvýznamnější akcí sezony bude devětatřicátý ročník mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti,“ uvedl ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš. Uskuteční se od 7. do 9. července jako součást Slavností pod Radhoštěm.

Během tří festivalových dnů se představí na osm set našich i zahraničních účinkujících. K vidění bude galaprogram k 750 letům města Rožnov, soutěž v odzemku, dětské programy, medailony jubilantů, taneční dílny a řada dalšího.

Vedení muzea svoji programovou nabídku letos rozšíří také o nové pořady.

„Jedním z nich bude Valašská filatelistická a sběratelská burza poštovních známek, cenin, pohlednic, mincí a také bankovek,“ přiblížil ředitel Ondruš.

Burza, která je naplánovaná na neděli 21. května, podle jeho slov připomene 20. výročí otevření historické poštovny v areálu Dřevěného městečka.

„Při příležitosti tohoto výročí vydáme také speciální obálky s přítiskem a pamětní listy,“ dodal Jindřich Ondruš.

Především děti si užijí akci s názvem Muzejní noc, která se bude konat 3. června. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku stálých expozic v objektu Sušák a následnou pohádkovou procházku areálem Mlýnské doliny.

„Proč bude procházka pohádková, pochopí návštěvníci na místě podle překvapení, která pro ně budou připravená,“ prozradil Ondruš.

Září a říjen nabídnou dva mezinárodní festivaly. Festival lidského hlasu s příznačným názvem Hlasy se uskuteční 2. září.

„Druhý s názvem Božská flétna, jehož náplní bude Panova flétna a její interpreti, pak od pátého do osmého října,“ přiblížil Ondruš.

PO DEVÍTI LETECH SE VRACÍ VELKÉ PRÁDLO

Některé akce zařadí muzeum do svého programu po delší pauze. Po devíti letech se například do programu opět dostane akce s názvem Velké prádlo, kde se hosté dozvědí, jak naši předkové pečovali o své oděvy. Uskuteční se v sobotu 19. srpna.

Ke stálým expozicím přibyla expozice s názvem Valašská dědina – opravdu zmizelý svět? v novém Domě Pod Strání. Porovnává život předků na valašské dědině s životem dnešního člověka.

„Kontrastem mezi minulou a dnešní dobou chceme docílit, aby si člověk uvědomil, že lidé ve všech dobách řešili stejné problémy. Naším úmyslem není tyto časy pouze srovnat. Návštěvníci se spíše budou moci zamyslet nad tím, zda život našich předků může inspirovat náš život současný,“ vysvětlila náměstkyně ředitele pro odbornou činnost Eva Románková.