Na Valašsku tak nedávno učinily třeba skupiny Stram a Dareband. V polovině prosince spatřil nejprve světlo světa klip k písni Makyta skupiny Dareband, jejíž studiovou verzi však obě kapely natočily společně.

Scénář klipu k písni Makyta připravil Jiří Novotný a režie se ujal Milan Basel z agentury Mejla Production. Oba se vystřídali též za kamerami. „Klip výstižně vyjadřuje myšlenku celé písně. Za celou kapelu můžu říci, že s provedením jsme velmi spokojení. Že se klip líbí, lze ostatně vyčíst i ze sledovanosti na internetu a z ohlasu příznivců," chválil práci filmařů Jiří „Dareba" Václavík z Darebandu.

Podle něj video osloví spíše střední a starší generaci. „To ale v žádném případě neznamená, že se nemůže líbit i mladým," zdůraznil Václavík.

Klip se prozatím šíří jen internetem. „Pokoušíme se jej však udat i do klasických médií, tedy televizí. Předpokládám, že to ale nebude lehké. Kapel s podobným záměrem a nabídkou je určitě celá řada," mínil Jiří Václavík.

Jiří Dareba Václavík je coby autor hudby a textu podepsán i pod písní Pod Čerňanskú Kyčerú. K ní natočila a nedávno zveřejnila klip rocková kapela Stram z Huslenek.

Sepsání scénáře se ujal Radomír Dolanský. „Vycházel jsem přitom z textu písně. Podle něj jsem si pak v hlavě vytvořil příběh, vlastně jakýsi hotový film. Teprve poté jsem si sedl a jednotlivé obrazy sepsal," přiblížil vznik „kuchařky" nového hudebního videa Radomír Dolanský. Vedle humoru se scenárista snažil zdůraznit i Valašsko jako takové. „Chtěl jsem poukázat na krásnou valašskou přírodu a zejména na to, o kolik lépe se k sobě lidé dříve chovali," doplnil Dolanský.

Úspěšný rok mají za sebou muzikanti vsetínské punk-rockové kapely Criminal Colection. Vedle vítězství v soutěži Planetrox, které jim přineslo výlet do Kanady na známý festival Envol et Macadam, zveřejnili také dva klipy. Jeden k písni Only One a druhé video, které je tvořeno sestřihy z cesty do Kanady na píseň I´m Sorry. O rok dříve vydali vsetínští hudebníci také klip k písni Destroy the Fakes.

Hlavní duší tvorby klipů je v kapele bubeník a zpěvák Tomáš Hennel. „Neoslovujeme žádné agentury, všechno si děláme sami. Při našich klipech mi v jednom případě pomáhali spolužáci z filmové školy, další dva jsem stříhal sám," prozradil Hennel.

Tvorbou klipů se podle Tomáše Hennela kapela především baví. Proto se jejich fanoušci i letos můžou na další těšit. „Určitě se do něj pustíme. Přednost ale nejprve dostane nová deska, kterou právě dokončujeme. Mohla by být hotová během února," odtajnil Tomáš Hennel.

Hudební videa mají na svém kontě i další valašští muzikanti. Například písničkářka Lucie Redlová v roce 2010 vypustila oficiální videoklip k písni Pilot z alba První, poslední. Vznikl v Portugalsku.

Několika hudebními klipy se může pochlubit také valašská folklorbeatová formace Docuku. „První vznikl k písni Husle pro hudební pořad České televize na farmě Bolka Polívky," vzpomněl Jiří Buksa z kapely Docuku.

Druhý klip k písni Bitka si meziříčští muzikanti vytvořili praktický svépomocí ve zkušebně. „Paradoxně má právě tento klip na internetu největší ohlas," řekl Jiří Buksa. Třetí hudební video k písni Otevřte sa, mraky pak bylo dílem profesionální produkční agentury.

Také Docuku v těchto dnech finišují s natáčením nové desky. A už je rozhodnuto, že k ní vnikne i videoklip. „Chceme jej představit na křtu alba prvního března," prozradil Jiří Buksa.

Trend, kdy stále větší počet regionálních kapel sahá po videoklipech, má podle něj zřejmý důvod. „Je to určitě dostupností techniky. Už není třeba velkých štábů. Záleží jen na kreativitě tvůrců," uzavřel hudebník.