„Muzikanti se rekrutovali z učitelů hudební školy. O dva roky později k cimbálovce vznikla taneční složka a tak i celý Soubor písní a tanců Javořina,“ prozradila začátky primáška Drahomíra Klimková. Mezi významné zakladatele řadí Miroslava Bumbalu, Miroslava Sasína a Jaroslava Štiku.

Posláním dvanáctičlenné Javořiny je udržování tradic a rozvíjení muzikantských dovedností. O to se zasadili hudebníci Lubomír Wachtl a Bohumil Faltus, který navíc zanechal muzice mnoho cenných hudebně upravených písní. Inspiraci čerpají cimbalisté především z Valašska a příhraničních oblastí.

Muzikanti se sjíždějí z Rožnova a okolí. Členové jsou ze Zubří, Vidče, Dolní Bečvy nebo Frenštátu. „V hudbě máme zástupce rozmanitých věkových kategorií. Od osmnácti po padesát let. Občas nám napíše úpravu pan Radomír Golas, kterému už je sedmdesát osm let,“ uvedla k věku hudebníků Klimková.

Podle primášky si kapela cenní natočení tří cédéček a jednoho DVD nosiče. Hudebníci by k nim rádi přidali další kousky. Před tím ale oslaví padesátileté výročí celého souboru. Pilně budou trénovat. Zkoušky mají muzikanti pravidelně každý pátek od šesti do deseti hodin večer. „Je to bezesporu náročné, protože část muzikantů stále studují na vysokých školách a jedou zrovna unavení ze školy,“ řekla.

Nejčastěji jsou muzikanti k vidění v rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Chystají se tam zahrát i v polovině srpna na jarmarku. „Chtěla bych tímto pozvat všechny přátelé folklóru, aby se na nás přišli podívat,“ řekla Klimková. Humorné příhody z vystupování se nevyhnou ani Javořině. Například, když jel soubor do sklípku na Jižní Moravu do Pouzdřan. „Při cestě jsme ztratili svého klarinetistu na motorce, který si nevšiml, že konvoj aut zatočil na odbočku z dálnice Brno-Znojmo a dojel až do Znojma, kde celý dezorientovaný pozoroval koně v ohradě,“ vyprávěla Klimková s tím, že kuriózní bylo i to, že nevěděl ani název vesnice, do které má jet, protože se původně jen držel ostatních.

„Večer už jsme nedoufali, že by nás našel,“ pokračovala. Vše se nakonec v dobré obrátilo. Lidé, kterým se zdál při sledování koní podezřelý, se ho zeptali, co vlastně tady pohledává. Když jim pověděl celou historku, zjistilo se, že to jsou známí pana Bajnara, který akci ve sklípku zajišťoval. Zavolali mu, že klarinetistu našli a nešťastníkovi nakonec sdělili, kde je cíl jeho cesty.