XII. Mezinárodní festival cimbálu se ve Valašském Meziříčí koná od 24. do 28. května. Program je bohatý.

CIMBÁL ZAZNÍ V KOSTELE, NA NÁDRAŽÍ I NÁMĚSTÍ

Velkou kulturní událostí bude již zahajovací koncert, který propojí na jednom pódiu bývalé laureáty soutěže se začínajícími cimbalisty. Dramaturgie pořadu se ujal Daniel Skála, který ke spolupráci přizval scénografa a výtvarníka Tomáše Volkmera. „Posluchačský zážitek znásobí vizuální a světelné zpracování scény," prozradil Daniel Skála. Pořad s názvem Cimbálové hrátky pro malé i velké svátky začne ve středu 24. května v 19 hodin v sále Kulturního zařízení Valašské Meziříčí.

Koncerty se letos uskuteční nejen v zámku Žerotínů, ale také v katolickém a evangelickém kostele, v kině, v přírodním amfiteátru a zámku Kinských nebo na vlakovém nádraží.

Výrobce a ladič cimbálů z Frýdecko-Místecka Vladimír Holiš ladí cimbály na meziříčský Cimbálfest od samotného začátku festivalu. Přiznává, že práce je to náročná fyzicky, psychicky i časově.
Holiš: U jednoho cimbálu překonám deset tun tahu

„Cimbál musí znít celým městem. Jeden postavíme ve čtvrtek pětadvacátého května i doprostřed náměstí, aby si na něj mohl zkusit zahrát úplně každý," prozradil novinku nazvanou Hrábni si do strun ředitel MFC Jaroslav Kneisl.

Nejpestřejší paletu pořadů přinese divákům sobota 27. května. Vítězové interpretační soutěže ve hře na cimbál vystoupí na tradičním galakoncertu od 18 hodin v sále Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí a poté se všichni milovníci multižánrového pojetí folkloru přesunou do amfiteátru u zámku Kinských, kde od 20 hodin vystoupí členové Vojenského uměleckého souboru Ondráš s pořadem Náš svět. Představení spojuje lidový tanec se současným scénickým tancem a folklorní hudbu s moderní improvizací.

Mezinárodní festival cimbálu vznikl v roce 1995. Pořádá jej Cimbálová asociace ČR se sídlem ve Valašském Meziříčí. Za dobu dvacetileté historie se stal festival prestižní a výjimečnou možností multižánrové prezentace tohoto nástroje pro profesionální umělce i amatéry.