Současná sestava se ustálila na flétnách, houslích, kontrabasu, perkusích a cimbálku. Na deskách pak kapele hostují i další muzikanti například s akordeonem, koncovkami nebo elektrickou či basovou kytarou.

S postupem času se podle Kočka prohlubuje záběr skupiny směrem k folklóru a zároveň současné moderní hudbě. „Zdá se to být jako protimluv, ale funguje to. Tak jsme mohli nahrát album vánočních koled z Moravy, které baví folkloristy stejně jako rockery.

Tomáš Kočko a Orchestr čerpá z kořenů tradiční moravské hudby. „Pro mě osobně důležité je vědět, že to má smysl. A samozřejmě, baví nás to,“ upřesnil Kočko.

Muzika, kterou kapela hraje, bývá nazývána jako etno nebo world music. „To vše právě pro svůj neskrývaný inspirační pramen,“ dodal Kočko. Pokud by ale kapela žila kousek na západ od Aše, byla by jejich muzika folkem nebo root music. „Ony ty škatulky znamenají něco jiného u nás a něco jiného ve světě,“ vysvětlil muzikant.

Hudební vzory kapela nemá. Je ale spousta muziky, která se jim líbí. „Já osobně poslouchám široké spektrum hudby a ze všeho si beru něco. Z metalu nápřah a energii, ze symfonické hudby barvy a skladebné techniky, z folklóru smysl pro melodii a prostotu,“ nastínil Kočko.

Se svou muzikou projezdili kus světa, respektive Evropy. Společně navštívili například Dublin, Tallin nebo Corréns. „Letos se chystáme do Moskvy. To jsem hodně zvědavý,“ přiblížil Kočko.

Momentálně je kapela uprostřed nahrávání nového alba Godula. „Godula je název beskydské hory a je to vlastně takový návrat k materiálu z Beskyd,“ podotkl hudebník.

Každý, kdo přijde na jejich koncert, uslyší písně s beskydskou, zbojnickou, moravskou a slovanskou tématikou. Poslední dobou hraje kapela více autorské věci. Vždy se ale rádi vrací třeba k veršům valašského básníka Ladislava Nezdařila. „Jsme moravská kapela, chceme hrát moravskou hudbu a Beskydy jsou pro nás nevyčerpatelným zdrojem inspirace,“ zdůraznil Kočko.