V Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů jsou k vidění archeologické nálezy, templářské listiny a jiné artefakty doplněné komentáři.

„Jedním z nejvzácnějších exponátů je soubor listin Processus contra Teplarios, což lze přeložit jako Proces s templáři, z tajných vatikánských archivů," vysvětlil pro Valašský deník vedoucí Muzejního a galerijního centra Martin Beníček.

V České republice podle něj existují pouze ve dvou kusech. Na Moravě bude vystaven teprve podruhé.

Část výstavy je podle Martina Beníčka věnována kolonizaci horního Pobečví. „Ale také působení Templářů v oblasti Klenova na hradě Šaumburk. Vysteveny jsou i vykopávky z hradu Rožnov a další," dodal šéf galerijího centra.

Organizátoři výstavy Na hranici templářského světa připravili pro veřejnost rovněž bohatý doprovodný program. „První z nich se uskuteční už v pátek od osmnácti hodin. Jde o degustaci vín z Templářských sklepů v Čejkovicích," pozval.

Muzejníci slibují také různé tématické přednášky související s templářskou dobou. „Chystáme třeba výlet na Klenov. Zájemce provede archeolog, který mimo jiné předvede ukázku své práce," dodal Martin Beníček.

Výstava Na hranici templářského světa potrvá v Muzejním a galerijním centru v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí do 18. září letošního roku. (dp)