Malířka a šperkařka Lenka Tauberová představuje poprvé své dílo veřejnosti

Rodačka z Kopřivnice pracovala mimo jiné v Domě dětí v Novém Jičíně na oddělení estetiky a učila na středním odborném učilišti strojírenském český jazyk a literaturu a umělecké kovářství. Ve Velkých Karlovicích žije od roku 1996.

Jak vzpomínáte na své první zážitky a zkušenosti s uměním?

K umění mě to táhlo už odmalička. Nedalo se mluvit o umění jako takovém, bylo to spíš objevování a hledání. Dnes chápu, že jdu ve šlépějích své maminky i babičky. Ty mi ukazovaly první krůčky a impulsy, od kterých jsem se mohla odrazit. Výtvarná tvorba je úžasné pole působnosti, které se dotýká nejen mne, ale snad i ostatních. To také bylo mé přání, aby to nebylo jen umění pro umění.

Máte ještě některá ze svých prvotních děl dodnes schovaná?

Své prvotiny mám schované asi jako každý. Každá etapa má svůj vývoj a čas, nedá se hned mluvit o dílech, je třeba se učit, pak vše přirozeně dozrává. Nakonec i okolí vám dá najevo, že se určitým směrem posunujete a zda to má nějakou výpovědní hodnotu. Pak sama zjistíte, zda chcete jít dál. Je to neustálá výzva se stálou zdravou sebekritikou a motivací.

Kde berete inspiraci ? Je vaší múzou například příroda nebo lidé, které znáte?

Inspirací je pro mne člověk sám. Je to tak složitá a křehká schránka, že je stále co objevovat. Ústředním motivem je figura, přírodní motivy jako například stromy znázorňující růst. Symbolicky se objevuje voda, duha, oči. To vše je vyjádřením zrození, koloběhu života, svobody, volnosti, naděje a víry. Víra je stěžejním momentem tvorby. Ta mne pohání dál a dává mi křídla. Víra v boha, ryzost, čistota, moudrost, neustálé hledání pravdy i slova mne motivuje a stále oslovuje, je mou věčnou a bohatou inspirací.

Existují nějaké motivy, které jste si oblíbila?

Co mne osloví, to se snažím vyjádřit. Fascinuje mne i krása přírody, její rozmanitosti, barvy… U šperků je to výzva vytvořit ještě něco nového, co jsem dosud neviděla. Originalita přírody mě velmi láká.

Jaké emoce ve svých dílech zachycujete nejraději?

Při zhlédnutí mé tvorby chci oslovovat i vnímatele, který pozoruje mé kresby a nachází tak své vlastní myšlenky, zážitky, svou cestu, kterou v dané chvíli společně sdílíme.

Co vás přimělo ukázat své výtvory světu?

Nejspíš dozrál čas, abych svou tvorbu ukázala i ostatním lidem. Mí blízcí věděli, kým jsem, proto mě podporovali a fandili, až přišel čas, kdy jsem se otevřela i širší veřejnosti.

Vedle obrazů vystavujete i šperky. Podle čeho se rozhodujete na které z těchto věcí budete zrovna pracovat?

Šperky jsou má vášeň od dětství. Materiály mě provokují a vybízejí, co vše je možné. Jistěže tvorba souvisí s celkovou náladou, nejvíce se mi však osvědčilo, že nejlepší je se zklidnit, ať se děje cokoli. Pak přestávám vnímat čas a kreativita jede na plné obrátky.

Převážně z jakých materiálů vaše šperky vznikají ?

Dříve jsem zkoušela šperky z anticora a kamenů, kůže, později i v kombinaci s šitou krajkou a korálky. Při výrobě šperků nebo i obrazů záleží na tom, pro koho tvořím. Není to pravidlem, ale je to často pro mě směrodatné. Je lepší, když je dílo šité přímo na míru, je to víc osobní.