Jiří se narodil v Uherském Hradišti, kde absolvoval Střední ekonomickou školu, pak hudební vědu a teorii kultury na Filozofické fakultě UP v Olomouci, housle na brněnské konzervatoři a doplňkové studium skladby na JAMU. Žije ve Starém Městě.

Střídal svobodné povolání a členství ve skupině Javory, v letech 1980 – 94 pracoval jako hudební redaktor v Čs. rozhlase v Brně a od roku 1994 se plně věnuje Hradišťanu, skládání a dalším tvůrčím činnostem.

Folklorní soubor Kalina v Babicích slavil 20 let existence. Zájem byl obrovský. Sál zaplnili dvakrát
Folklorní soubor Kalina v Babicích slavil 20 let existence. Zájem byl obrovský

Od roku 1963 hrál v několika, zejména cimbálových muzikách (CM LŠU Uh. Hradiště, Dolina Staré Město, Javory, Ad lib Moravia a především Hradišťan od roku 1972, v němž v roce 1975 převzal post primáše po Jaroslavu V. Staňkovi (oficiálně ovšem až v roce 1978 po smrti Staňka - z piety ke svému předchůdci).

Tehdy se stal i uměleckým vedoucím celého souboru a muzika se za jeho vedení proměnila v alternativní hudební sestavu, která obsáhne tradiční lidovou výpověď až po nejrůznější soudobé hudební žánry. Tím se také otevřely hranice do celého světa.

Cukráři jdou na dračku. Voňavý čas pečení vánočního cukroví začíná. Druháci oboru Cukrář na SŠPHZ v Uherském Hradišti; listopad 2023
Cukráři jdou na dračku, je tady voňavý čas pečení vánočního cukroví

Výčet Pavlicových autorských projektů a s nimi souvisejících hudebních nosičů je velmi obsáhlý, zejména, když si uvědomíme bohatou spolupráci s představiteli jiných hudebních žánrů (AG Flek a Vlasta Redl, Emil Viklický, Zuzana Lapčíková, Yas-Kaz, Dizu Plaatjies, Bambini di Praga, Ars Brunensis Chorus, Brněnský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy, Čeští komorní sólisté, Czech virtuosi, Spirituál kvintet, Talant, Wihanovo kvarteto a další).

Z hudebních nosičů uvádíme jen některé tituly: Byla vojna u Slavkova, Od večera do rána, Zbojné písně moravské, Hradišťu, Hradišťu, Ozvěny duše, O slunovratu, AG Flek a Hradišťan, Prší déšť (Viklický,Lapčíková), Vánoční koncert (Spiritual kvintet) atd. atd. Hradišťan se podílel i na spoustě dalších projektů a nahrávek (interpretační nebo režijní spolupráce).

Tenhle vítr jsem měl rád. Našlapaný hradišťský klub Mír si vychutnával výročí legendární desky Luboše Pospíšila
Tenhle vítr jsem měl rád. Našlapaný Mír si vychutnával koncert Luboše Pospíšila

Za své tvůrčí počiny získal Jiří Pavlica celou řadu ocenění, např. cenu Českého hudebního fondu, ceny z mezinárodní rozhlasové soutěže Prix Bratislava, několik „zlatých desek“ za nejprodávanější alba. S muzikou často vystupuje na známých hudebních festivalech v zahraničí a v posledních letech má pravidelné pořady na televizi NOE.

Opomenout nemůžeme autorskou spolupráci s choreografkou Ladislavou Košíkovou na hudebně tanečních projektech Hradišťanu, stejně jeho skladatelský podíl na řadě divadelních představení - Husa na provázku Brno, ABC Praha, Divadlo bří Mrštíků Brno, balet Národního divadla Praha, Divadlo Jana Palárika Trnava a zejména Slovácké divadlo Uh. Hradiště, s nímž spolupracuje od roku 1985 (Její pastorkyňa, Jak se bubnuje na princezny, 2x Lucerna, Svatá rodina, Komedie o umučení, Broučci, Noc na Karlštejně, Jánošík podle Vivaldiho, Pápiernica, Radúz a Mahulena a další).

Světlovan oslavil 70. výročí svého založení. Taneční složka Světlovanu
Soubor Světlovan patří k nejstarším na Slovácku, oslavil 70. výročí založení

Významná je i jeho spolupráce s televizí (zejména s ostravským studiem) a autorská práce v oblasti volné hudební tvorby. Autorsky i režijně se podílel na řadě pořadů MFF Strážnice a tradiční jsou Vánoční koncerty Hradišťanu v bazilice a v rámci Cyrilometodějské pouti na Velehradě.

Za svojí tvůrčí činnost získal Jiří Pavlica celou řadu významných ocenění, mimo jiné Cenu města Uherské Hradiště za rok 2002. Jeden z dílů seriálu GEN mu věnovala Česká televize a tak bychom mohli pokračovat. A ještě dodám, že v jeho šlépějích zdařile kráčí syn Marek… Své životní jubileum si na přelomu roku připomene mimo jiné i koncerty se symfonickými orchestry v několika městech České republiky.

Individualisté vypustili do světa zhudebněné verše malujícího básníka Jiřího Salajky; listopad 2023
Individualisté vypustili do světa zhudebněné verše malujícího básníka Salajky

Ale vraťme se ještě s malou poznámkou na Slovácko - vím, že Jura Pavlica si rád a s chutí zahraje i s jinými muzikami. Zejména navštěvoval s houslemi zkoušky muziky Hudci Pondělníci (jejíž vznik iniciovali v roce 1981 zakládající členové Hradišťanu František Hamada a Jan Vančura). Primáš Hamada se dožil 106 let a Jiří nikdy nezapomněl na jeho životní jubilea. Moc jim to spolu ladilo…

Závěrem se sluší jubilantovi popřát vše nejlepší a následují ty obligátní i když milé fráze… Těžko se z tradice vymanit – takže Jiří: hodně zdraví, životní pohody, krásné rodinné zázemí, další tvůrčí úspěchy (ty se dostaví zcela jistě) a ať tvá muzika dělá nám i tobě radost…