„O několik dní později vyrazí soubor s melodramem i na Ukrajinu do Lvova. Představení se bude konat 6. září ve Lvovském národním akademickém divadle opery a baletu S. Krušelnické,“ informovala mluvčí Městského divadla Veronika Jurčová. Jak dále uvedla, Zlíňané tak oplatí tamnímu souboru loňskou zářijovou návštěvu, kdy do Zlína z Ukrajiny přijelo čtyřicet pět tanečníků a padesátičlenný orchestr s unikátním baletním představením Cesare Pugniho Esmeralda.

Výsostné scénické hudební drama Smrt Hippodamie podle třetí části slavné trilogie Jaroslava Vrchlického a Zdeňka Fibicha je společným projektem Městského divadla a Filharmonie Bohuslava Martinů. Vzniklo při příležitosti 60. výročí vzniku obou těchto uměleckých těles a na zlínském jevišti mělo premiéru v únoru 2006. „Jsme strašně rádi, že po letech znovu Hippodamii oprášíme, i když to pro nás jako herce znamená, že prázdniny si moc neužijeme,“ řekl přední herec Městského divadla ve Zlíně Dušan Sitek. Jak dále uvedl, na Ukrajinu se moc těší. „Celý ansábl pojede autobusem a kulisy se povezou v kamionu. Budeme jako Pink Floyd na turné,“ dodal s úsměvem Sitek.

Inscenace sklidila nebývalý ohlas a patří k nejúspěšnějším titulům zlínského divadla posledních let. Helena Čermáková byla za roli královny Hippodamie v nejužší nominaci tří na Cenu Thálie 2006 v oboru činohra. Inscenace obsadila čtvrté místo v anketě Divadelních novin a patřila mezi horké kandidáty na Cenu diváků při udílení Cen Alfréda Radoka. Tvůrci inscenace byli oceněni za mimořádný kulturní počin Radou Zlínského kraje Pamětní listinou. Hra bodovala i v divácké anketě Aplaus. Smrt Hippodamie natočila a odvysílala i Česká televize.

Od prvního uvedení byla Smrt Hippodamie neustále vyprodaná, a to nejen na domovské scéně. Kromě mezinárodního divadelního festivalu Dokořán pro hudební divadlo Brno 2006 s ním byl soubor zlínského divadla také v Praze ve Stavovském divadle.

Zájem diváků o inscenaci byl takový, že původně plánovaných devět repríz nestačilo a musely se přidávat. Dojednat termíny tak, aby to všem zúčastněným vyhovovalo, bylo těžké. I přesto se podařilo Hippodamii odehrát před úctyhodným počtem dvanácti tisíc diváků. Hra měla derniéru v prosinci 2006.

Na inscenaci se podílí devadesát umělců, z toho více než padesát hudebníků. Vedle Heleny Čermákové mohou v Hippodamii diváci vidět například Dušana Sitka, Radovana Krále, Gustava Řezníčka, Pavla Leicmana nebo například Pavla Vacka.