Knihu vydává Nakladatelství Akademie múzických umění ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně. Marković v ní přináší jedinečný pohled na Československo očima cizince, který v Praze prožil jedno z nejdůležitějších období svého života.

Goran Marković (*1946), velká osobnost jugoslávské, resp. srbské kinematografie, sepsal několik let po absolutoriu FAMU reflexi období, které bylo výjimečné pro něj i pro jeho druhou vlast. Komentuje v ní každodennost socialistické společnosti i rozhodující úsek československých dějin, kulminující v roce 1968.

„Měl jsem pocit, že Praha a to prostředí měly nějakou magickou sílu. Ta anarchisticko-liberální atmosféra byla všude. Lidé přicházeli a cítili, že se tam děje něco důležitého. V roce 1968 byla revoluce na celé planetě, ale já jsem měl pocit, že to začalo v Praze. Nevím, jestli jsem měl pravdu, ale měl jsem takový pocit a chtěl jsem o tom napsat,“ uvedl Marković.

Ve šedesátých letech zároveň zažívala období své největší slávy filmová fakulta, když na ní do počátku normalizace vyučovali například spisovatel Milan Kundera nebo režisér Elmar Klos. Mimořádné ovzduší přineslo mimo jiné i zvýšení počtu zahraničních zájemců o studium.

„Mezi nimi tvořili významnou skupinu studenti z Jugoslávie. Jejich ‚podezřelá‘ přítomnost vyvolávala řadu nečekaných situací. Popis těchto peripetií se v Markovićově podání mísí se zábavnými historkami ze života mladého muže,“ přiblížila za Nakladatelství Akademie múzických umění Eva Zavřelová.

První české vydání je rozšířené o předmluvu autorova pražského spolužáka, filmaře Rajka Grliće. Text knihy, sepsaný před více než čtyřiceti lety, významně aktualizuje také rozsáhlý rozhovor s Markovićem. Dosud aktivní režisér, scenárista a dramatik v něm líčí svou uměleckou dráhu i politickou situaci v zemích bývalé Jugoslávie.

Vydání knihy Česká škola neexistuje inicioval Filmový klub Vsetín, který již 12 let pořádá filmové přehlídky zaměřené na kinematografie zemí bývalé Jugoslávie.

Souvisí také s činností distribuční společnosti Balkanfilm, která právě nyní přináší do českých kin nejnovější Markovićův film Delirium tremens. Kniha vyšla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie.