Uvidí výrobu dřevěných žebříků a násad

Návštěvníci se budou podle organizátorů moci seznámit se starými profesemi při zpracování a opracovávání dřeva, výrobou štípaných plotů, dřevěných žebříků, loukoťového kola a násad k různým nářadím, dřevěných sudů, oken a dveří. „K vidění bude také pokrývání střechy ručně štípaným šindelem a jeho výroba,“ prozradil za pořadatele této oblíbené akce Milan Gesierich.

Drátování a také oplétání demižonů

Ke starým řemeslům patřila na Valašsku samozřejmě také ruční výroba cihel a kachlí, různé opracování kamene, zasklívání oken, ale i drátování, práce košíkářů, hrnčířů, klempířů, soustružníka, kartáčníka i oplétání demižonů. „Příchozí uvidí také práci na tkalcovském stavu, pletení slaměných ošatek. Ve stáncích bude prezentována výroba drobných předmětů jako různých druhů bižuterie, výrobků z včelího vosku, štípané holubičky, keramické pečivo, malování na skle, zdobené a vytlačované perníky,“ uvedl Milan Gesierich, který má na starost celou režii sobotního dne ve skanzenu.

Stejně jako každý rok přislíbili účast na rožnovském Dni řemesel také pracovníci z ruční papírny ve Velkých Losinách, která je jedinou manufakturní dílnou tohoto druhu ve střední Evropě. „Předvedou nám, jak se v dávných dobách ručně vyráběl papír a návštěvníci si to budou moci navíc sami vyzkoušet,“ slíbil Gesierich. Mistr stavitel bude na radnici podle jeho slov projektovat se svým kresličem stavební výkresy, z muzejních depozitářů budou vystaveny a uvedeny do chodu benzinové motory, které budou pohánět štípačku, cirkulárku a další přístroje. V provozu má být i stoletý parní stroj.